Sort by

elise has logged 238 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fan Girl

Fan Girl

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
21
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry  
21
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
Edit this entry  
19
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
12
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Comet

Comet

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Plus One

Plus One

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Braid

Braid

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Taylor Swift City of Lover Concert

Taylor Swift City of Lover Concert

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
Edit this entry