RSS feed for Hossein

Hossein has logged 51 entries for films during 2000.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Alien³

Alien³

1992
×
★★
Edit this entry  
29
The Insider

The Insider

1999
×
Edit this entry  
24
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dr. T & the Women

Dr. T & the Women

2000
×
★★★
Edit this entry  
17
Heat

Heat

1995
×
★★★
Edit this entry  
27
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★
Edit this entry  
26
Memento

Memento

2000
×
★★★
Edit this entry  
24
The Game

The Game

1997
×
★★
Edit this entry  
20
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
½
Edit this entry  
19
The Bonfire of the Vanities

The Bonfire of the Vanities

1990
×
½
Edit this entry  
18
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★½
Edit this entry  
28
Kids

Kids

1995
×
★★★
Edit this entry  
19
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★
Edit this entry  
18
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Fury

The Fury

1978
×
½
Edit this entry  
14
The Eighth Day

The Eighth Day

1996
×
★★★½
Edit this entry  
10
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Love-stricken

The Love-stricken

1992
×
★★
Edit this entry  
26
Hook

Hook

1991
×
★★
Edit this entry  
21
Duel

Duel

1971
×
★★★
Edit this entry  
21
Lumière and Company

Lumière and Company

1995
×
★★★
Edit this entry  
20
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Edit this entry  
13
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★
Edit this entry  
17
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★
Edit this entry  
08
Crash

Crash

1996
×
★★★
Edit this entry  
08
8½

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★
Edit this entry  
06
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Frankenstein

Frankenstein

1994
×
★★★
Edit this entry  
04
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★½
Edit this entry  
17
Jaws

Jaws

1975
×
★★★
Edit this entry  
16
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★½
Edit this entry  
16
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★
Edit this entry  
14
Amistad

Amistad

1997
×
★★
Edit this entry  
10
Prince Ehtejab

Prince Ehtejab

1974
×
★★★★
Edit this entry  
10
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★
Edit this entry  
09
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Edit this entry  
04
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★½
Edit this entry  
03
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Edit this entry  
03
Good Boys Use Condoms

Good Boys Use Condoms

1998
×
Edit this entry  
02
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★
Edit this entry  
02
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★
Edit this entry  
01
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★
Edit this entry  
17
Smell of Camphor, Fragrance of Jasmine

Smell of Camphor, Fragrance of Jasmine

2000
×
★★½
Edit this entry