RSS feed for Hossein

Hossein has logged 35 entries for films during 2004.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★
Edit this entry  
17
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★
Edit this entry  
17
Looking for Richard

Looking for Richard

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sisters

Sisters

1972
×
★★★
Edit this entry  
15
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Player

The Player

1992
×
★★
Edit this entry  
28
Prêt-à-Porter

Prêt-à-Porter

1994
×
★★½
Edit this entry  
07
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★
Edit this entry  
22
Crimson Gold

Crimson Gold

2003
×
★★½
Edit this entry  
16
The Lizard

The Lizard

2004
×
★★
Edit this entry  
16
Home Movies

Home Movies

1979
×
★★★
Edit this entry  
15
The White Balloon

The White Balloon

1995
×
★★
Edit this entry  
15
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
23
Humanité

Humanité

1999
×
★★★★
Edit this entry  
19
Collateral

Collateral

2004
×
★★★
Edit this entry  
11
The Life of Jesus

The Life of Jesus

1997
×
★★★
Edit this entry  
18
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
★★
Edit this entry  
15
Beautiful City

Beautiful City

2004
×
★★
Edit this entry  
11
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Big Shave

The Big Shave

1968
×
★★½
Edit this entry  
18
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★★
Edit this entry  
17
Kundun

Kundun

1997
×
★★½
Edit this entry  
15
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★
Edit this entry  
13
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★½
Edit this entry  
12
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Edit this entry  
11
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry  
06
Casino

Casino

1995
×
★★
Edit this entry  
05
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Departed

The Departed

2006
×
★★
Edit this entry  
02
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★
Edit this entry  
01
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry