RSS feed for Hossein

Hossein has logged 32 entries for films during 2005.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★½
Edit this entry  
22
Thief

Thief

1981
×
★★★
Edit this entry  
17
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★
Edit this entry  
17
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Edit this entry  
17
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
½
Edit this entry  
27
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★
Edit this entry  
21
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★
Edit this entry  
20
Munich

Munich

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Edit this entry  
22
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★
Edit this entry  
04
Ken Park

Ken Park

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Twentynine Palms

Twentynine Palms

2003
×
★★★
Edit this entry  
08
Angels in America

Angels in America

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
2046

2046

2004
×
★★★
Edit this entry  
11
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Asylum

Asylum

2005
×
Edit this entry  
27
P.O. Box Tinto Brass

P.O. Box Tinto Brass

1995
×
★★
Edit this entry  
23
The Voyeur

The Voyeur

1994
×
★½
Edit this entry  
23
Salon Kitty

Salon Kitty

1976
×
★★★
Edit this entry  
22
Miranda

Miranda

1985
×
★½
Edit this entry  
18
Caligula

Caligula

1979
×
★½
Edit this entry  
17
Black Angel

Black Angel

2002
×
★★
Edit this entry  
16
Border Café

Border Café

2005
×
Edit this entry  
15
Cheeky

Cheeky

2000
×
★½
Edit this entry  
14
All Ladies Do It

All Ladies Do It

1992
×
★½
Edit this entry  
13
Action

Action

1980
×
★★½
Edit this entry  
10
Paprika

Paprika

1991
×
★½
Edit this entry  
06
The Key

The Key

1983
×
★★★
Edit this entry  
05
Frivolous Lola

Frivolous Lola

1998
×
★½
Edit this entry  
03
Snack Bar Budapest

Snack Bar Budapest

1988
×
★½
Edit this entry  
01
Eva

Eva

2005
×
★★★
Edit this entry