RSS feed for Hossein

Hossein has logged 33 entries for films during 2010.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
True Grit

True Grit

2010
×
Edit this entry  
17
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
Inception

Inception

2010
×
Edit this entry  
22
Monsters

Monsters

2010
×
★★
Edit this entry  
15
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Monk and the Fish

The Monk and the Fish

1994
×
★★★
Edit this entry  
14
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
13
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★
Edit this entry  
11
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
Spread

Spread

2009
×
Edit this entry  
28
You Don't Know Jack

You Don't Know Jack

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
★★★
Edit this entry  
09
The Willow Tree

The Willow Tree

2005
×
½
Edit this entry  
09
The Amputee

The Amputee

1974
×
★★★
Edit this entry  
07
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Alphabet

The Alphabet

1968
×
★★★★
Edit this entry  
04
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★★
Edit this entry  
02
DumbLand

DumbLand

2002
×
★★★
Edit this entry  
01
Absurda

Absurda

2007
×
★★★★
Edit this entry  
01
Premonition Following an Evil Deed

Premonition Following an Evil Deed

1995
×
★★★
Edit this entry  
01
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
Father and Daughter

Father and Daughter

2000
×
★★★
Edit this entry  
03
The Song of Sparrows

The Song of Sparrows

2008
×
Edit this entry  
09
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★
Edit this entry  
23
Doubt

Doubt

2009
×
½
Edit this entry  
03
There's Only One Sun

There's Only One Sun

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
Leily Is with Me

Leily Is with Me

1996
×
★★★
Edit this entry  
05
Baran

Baran

2001
×
★★
Edit this entry  
05
The Limits of Control

The Limits of Control

2009
×
★★★
Edit this entry  
04
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Eros

Eros

2004
×
★★★
Edit this entry