RSS feed for Hossein

Hossein has logged 32 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Starred Up

Starred Up

2013
×
Edit this entry  
30
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★½
Edit this entry  
17
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Past

The Past

2013
×
★★
Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
Top of the Lake

Top of the Lake

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
The Past

The Past

2013
×
★★
Edit this entry  
02
Burning Bush

Burning Bush

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
From Iran, a Separation

From Iran, a Separation

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
The Pornographer

The Pornographer

2001
×
★★½
Edit this entry  
05
Closed Curtain

Closed Curtain

2013
×
Edit this entry  
05
Needle

Needle

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
½
Edit this entry  
14
The Consequences of Love

The Consequences of Love

2004
×
★★★
Edit this entry  
11
The Past

The Past

2013
×
★★
Edit this entry  
22
The Painting Pool

The Painting Pool

2013
×
½
Edit this entry  
20
Snow on the Pines

Snow on the Pines

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Fish & Cat

Fish & Cat

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Two Men in Manhattan

Two Men in Manhattan

1959
×
★★
Edit this entry  
12
Un Flic

Un Flic

1972
×
★★★
Edit this entry  
10
Le Deuxième Souffle

Le Deuxième Souffle

1966
×
★★½
Edit this entry  
07
Le Silence de la Mer

Le Silence de la Mer

1949
×
★★★★
Edit this entry  
06
Le Doulos

Le Doulos

1963
×
★★★
Edit this entry  
04
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★
Edit this entry  
03
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Edit this entry