RSS feed for Hossein

Hossein has logged 274 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Zacma: Blindness

Zacma: Blindness

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★
Edit this entry  
25
Wet Woman in the Wind

Wet Woman in the Wind

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
23
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★
Edit this entry  
19
Snowden

Snowden

2016
×
½
Edit this entry  
19
So Can I

So Can I

1975
×
★★½
Edit this entry  
19
The Chorus

The Chorus

1982
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Bread and Alley

The Bread and Alley

1970
×
★★★
Edit this entry  
18
Still Life

Still Life

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
American Honey

American Honey

2016
×
½
Edit this entry  
14
Creepy

Creepy

2016
×
★★
Edit this entry  
11
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Predator

Predator

1987
×
½
Edit this entry  
10
Storks

Storks

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
Clair Obscur

Clair Obscur

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
Edit this entry  
09
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
Edit this entry  
08
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Cigarettes and Coffee

Cigarettes and Coffee

2004
×
★★★
Edit this entry  
05
Sully

Sully

2016
×
Edit this entry  
05
Lady in the Lake

Lady in the Lake

1947
×
★★★
Edit this entry  
03
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
½
Edit this entry  
03
Sieranevada

Sieranevada

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★
Edit this entry  
01
The Procedure

The Procedure

2016
×
½
Edit this entry  
29
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★
Edit this entry  
21
The Son

The Son

2002
×
★★★½
Edit this entry  
20
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★
Edit this entry  
19
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
The Infiltrator

The Infiltrator

2016
×
½
Edit this entry  
19
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★½
Edit this entry  
18
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
Edit this entry  
18
The BFG

The BFG

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
Genius

Genius

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
16
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Beduino

Beduino

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Godless

Godless

2016
×
Edit this entry  
12
A Girl at My Door

A Girl at My Door

2014
×
Edit this entry  
12
The Pledge

The Pledge

2001
×
★★★
Edit this entry  
12
Cure

Cure

1997
×
★★★
Edit this entry  
10
The Long Night of Francisco Sanctis

The Long Night of Francisco Sanctis

2016
×
★★½
Edit this entry