RSS feed for Hossein

Hossein has logged 46 entries for films during December 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Bagful of Fleas

A Bagful of Fleas

1962
×
★★★
Edit this entry  
31
Icarus XB 1

Icarus XB 1

1963
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
Edit this entry  
31
Joseph Kilian

Joseph Kilian

1963
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Gentle Creature

A Gentle Creature

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
½
Edit this entry  
24
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It

It

2017
×
½
Edit this entry  
23
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
Black Level

Black Level

2017
×
★½
Edit this entry  
23
Paa Too Kafshe Man Nakon

Paa Too Kafshe Man Nakon

2017
×
½
Edit this entry  
23
Helen

Helen

2017
×
Edit this entry  
23
The Readhead

The Readhead

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Pororoca

Pororoca

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Milla

Milla

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
Under the Sun

Under the Sun

2015
×
Edit this entry  
17
The Order of Things

The Order of Things

2017
×
½
Edit this entry  
17
The Quartette

The Quartette

2017
×
½
Edit this entry  
17
Miracle

Miracle

2017
×
★★
Edit this entry  
17
Goliath

Goliath

2017
×
½
Edit this entry  
17
Daybreak

Daybreak

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
Cargo

Cargo

2017
×
Edit this entry  
17
Animals

Animals

2017
×
½
Edit this entry  
17
Selfie

Selfie

2017
×
½
Edit this entry  
17
Nearest and Dearest

Nearest and Dearest

2017
×
½
Edit this entry  
17
Mist and the Maiden

Mist and the Maiden

2017
×
½
Read prior review Edit this entry  
17
Without Name

Without Name

2016
×
Edit this entry  
17
Where the Shadows Fall

Where the Shadows Fall

2017
×
Edit this entry  
17
Under the Tree

Under the Tree

2017
×
Edit this entry  
17
The Swan

The Swan

2017
×
Edit this entry  
17
Amori che non sanno stare al mondo

Amori che non sanno stare al mondo

2017
×
Edit this entry  
17
Avec l'amour

Avec l'amour

2017
×
Edit this entry  
17
A Hustler's Diary

A Hustler's Diary

2017
×
½
Edit this entry  
17
We the Workers

We the Workers

2017
×
½
Edit this entry  
17
The Ex-Wife

The Ex-Wife

2017
×
½
Edit this entry  
16
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Dragon Defense

The Dragon Defense

2017
×
★★½
Edit this entry  
16
The Third Murder

The Third Murder

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
mother!

mother!

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
I Am Truly a Drop of Sun on Earth

I Am Truly a Drop of Sun on Earth

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
Jungle

Jungle

2017
×
Edit this entry  
01
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★½
Edit this entry