RSS feed for Hossein

Hossein has logged 167 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Essential Killing

Essential Killing

2010
×
★★★½
Edit this entry  
31
Li.le

Li.le

2017
×
★½
Edit this entry  
31
Call of Cuteness

Call of Cuteness

2017
×
½
Edit this entry  
31
Through the Supermarket in Five Easy Pieces

Through the Supermarket in Five Easy Pieces

2017
×
Edit this entry  
30
Retouch

Retouch

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
29
Tokyo Decadence

Tokyo Decadence

1992
×
★★★
Edit this entry  
29
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
The Home

The Home

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
Derakula

Derakula

2016
×
Edit this entry  
28
Rainy Seasons

Rainy Seasons

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
The Magic Mountain

The Magic Mountain

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
½
Edit this entry  
26
The Body

The Body

2012
×
★★
Edit this entry  
24
Gaze

Gaze

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Malaria

Malaria

2016
×
Edit this entry  
24
Lou

Lou

2017
×
★★
Edit this entry  
23
The Villa Complex Residents

The Villa Complex Residents

2017
×
½
Edit this entry  
19
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Beyond the River

Beyond the River

2017
×
½
Edit this entry  
19
The Ball

The Ball

2017
×
½
Edit this entry  
19
Writing on Snow

Writing on Snow

×
½
Edit this entry  
19
A Fish Out of Water

A Fish Out of Water

2017
×
Edit this entry  
15
Four Hands

Four Hands

2017
×
★★
Edit this entry  
13
Super Citizen Ko

Super Citizen Ko

1995
×
Edit this entry  
13
Southern Belle

Southern Belle

2017
×
★½
Edit this entry  
13
Preparation

Preparation

2017
×
★½
Edit this entry  
13
Astrometal

Astrometal

2017
×
★½
Edit this entry  
13
Hiwa

Hiwa

2016
×
★½
Edit this entry  
13
Les Misérables

Les Misérables

2017
×
★½
Edit this entry  
13
Piccoli crimini coniugali

Piccoli crimini coniugali

2017
×
★★
Edit this entry  
13
Scopique

Scopique

2017
×
Edit this entry  
13
Sveta

Sveta

2017
×
Edit this entry  
11
A Song of Love

A Song of Love

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Haldaa

Haldaa

2017
×
½
Edit this entry  
10
Bobbi Jene

Bobbi Jene

2017
×
Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Lure

The Lure

2015
×
★★
Edit this entry  
09
Tale of Tales

Tale of Tales

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
The Editor

The Editor

2014
×
½
Edit this entry  
09
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Birdman

Birdman

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★
Edit this entry