RSS feed for Hossein

Hossein has logged 42 entries for films during February 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Green Fog

The Green Fog

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
O-Bi, O-Ba: The End of Civilization

O-Bi, O-Ba: The End of Civilization

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hard Paint

Hard Paint

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Vanya on 42nd Street

Vanya on 42nd Street

1994
×
★★★½
Edit this entry  
26
Lek and the Dogs

Lek and the Dogs

2017
×
½
Edit this entry  
26
The Bed

The Bed

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spirits of the Dead

Spirits of the Dead

1968
×
★★★
Edit this entry  
24
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★
Edit this entry  
24
Pretty Baby

Pretty Baby

1978
×
★★★
Edit this entry  
24
Damage

Damage

1992
×
★★
Edit this entry  
23
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★
Edit this entry  
22
Grass

Grass

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A House On 41st Street

A House On 41st Street

2016
×
½
Edit this entry  
21
American Made

American Made

2017
×
Edit this entry  
21
Deer Boy

Deer Boy

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
Fauve

Fauve

2018
×
★★
Edit this entry  
21
Don't Be a Hero

Don't Be a Hero

2018
×
½
Edit this entry  
19
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★
Edit this entry  
18
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ultraviolet

Ultraviolet

2018
×
½
Edit this entry  
18
Absent Wound

Absent Wound

2017
×
Edit this entry  
18
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★
Edit this entry  
18
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Cold Skin

Cold Skin

2017
×
½
Edit this entry  
17
Femina

Femina

1991
×
★★★
Edit this entry  
16
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Edit this entry  
16
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
½
Edit this entry  
13
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★½
Edit this entry  
11
Compulsion

Compulsion

2016
×
Edit this entry  
11
The Hidden Face

The Hidden Face

2011
×
½
Edit this entry  
11
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★½
Edit this entry  
10
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★★
Edit this entry  
10
Japón

Japón

2002
×
★★★
Edit this entry  
10
Battle in Heaven

Battle in Heaven

2005
×
★★★
Edit this entry  
10
Coco

Coco

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Crooked House

Crooked House

2017
×
½
Edit this entry  
02
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★
Edit this entry  
01
Asunción

Asunción

×
Edit this entry  
01
Deep End

Deep End

1970
×
★★½
Edit this entry  
01
11 Minutes

11 Minutes

2015
×
★★½
Edit this entry