RSS feed for Hossein

Hossein has logged 44 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lolita

Lolita

1997
×
★½
Edit this entry  
30
L.I.E.

L.I.E.

2001
×
★★★
Edit this entry  
30
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★
Edit this entry  
30
Nine 1/2 Weeks

Nine 1/2 Weeks

1986
×
Edit this entry  
30
The War Zone

The War Zone

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
Quills

Quills

2000
×
★★★
Edit this entry  
30
Singapore Sling

Singapore Sling

1990
×
★★★★
Edit this entry  
30
Looking for Mr. Goodbar

Looking for Mr. Goodbar

1977
×
Edit this entry  
30
Sliver

Sliver

1993
×
Edit this entry  
30
Feed

Feed

2005
×
½
Edit this entry  
30
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★½
Edit this entry  
30
Ma Mère

Ma Mère

2004
×
★★
Edit this entry  
30
Death Proof

Death Proof

2007
×
½
Edit this entry  
30
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★★
Edit this entry  
30
Romance

Romance

1999
×
★★★
Edit this entry  
30
Anatomy of Hell

Anatomy of Hell

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
Bitter Moon

Bitter Moon

1992
×
★★★
Edit this entry  
28
Man Facing Southeast

Man Facing Southeast

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
L'invenzione di Morel

L'invenzione di Morel

1974
×
★★★
Edit this entry  
25
Possible Worlds

Possible Worlds

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Genesis II

Genesis II

1973
×
½
Edit this entry  
24
The Hit

The Hit

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

2017
×
Edit this entry  
24
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
Edit this entry  
24
Islands

Islands

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How Fernando Pessoa Saved Portugal

How Fernando Pessoa Saved Portugal

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Quiet Earth

The Quiet Earth

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
I'm Not There.

I'm Not There.

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Loss of Sexual Innocence

The Loss of Sexual Innocence

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★
Edit this entry  
19
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★
Edit this entry  
19
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Edit this entry  
19
Trans-Europ-Express

Trans-Europ-Express

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Real Steel

Real Steel

2011
×
Edit this entry  
19
Evolution

Evolution

2001
×
½
Edit this entry  
19
Waterworld

Waterworld

1995
×
½
Edit this entry  
19
Celine and Julie Go Boating

Celine and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Thirteenth Floor

The Thirteenth Floor

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Keep

The Keep

1983
×
★★
Edit this entry  
08
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Edit this entry  
04
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★½
Edit this entry  
03
In the Fade

In the Fade

2017
×
★½
Edit this entry