RSS feed for Hossein

Hossein has logged 1,019 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Amiko

Amiko

2017
×
½
Edit this entry  
08
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★
Edit this entry  
07
Don't Be Embarassed

Don't Be Embarassed

×
½
Edit this entry  
05
John From

John From

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
The Square

The Square

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Fugue

Fugue

2018
×
★★
Edit this entry  
02
Bastards

Bastards

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
One on One

One on One

2014
×
½
Edit this entry  
29
Breath

Breath

2007
×
½
Edit this entry  
29
The Bow

The Bow

2005
×
★★
Edit this entry  
29
Bad Guy

Bad Guy

2002
×
★★
Edit this entry  
29
The Isle

The Isle

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pieta

Pieta

2012
×
½
Edit this entry  
29
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★½
Edit this entry  
29
Moebius

Moebius

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
Edit this entry  
28
Rosetta

Rosetta

1999
×
★★★
Edit this entry  
25
Pig

Pig

2018
×
★★
Edit this entry  
25
The Motive

The Motive

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
★★★
Edit this entry  
20
American Postcard

American Postcard

1975
×
★★★★
Edit this entry  
18
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Another Way

Another Way

1982
×
★★
Edit this entry  
16
7 Days in Havana

7 Days in Havana

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Very Moral Night

A Very Moral Night

1977
×
★★
Edit this entry  
15
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Cat's Play

Cat's Play

1974
×
★★★
Edit this entry  
15
Love

Love

1971
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Student

The Student

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Eel

The Eel

1997
×
★★★
Edit this entry  
07
Touch Me Not

Touch Me Not

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Man of Integrity

A Man of Integrity

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Reconciliation

The Reconciliation

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Luka

Luka

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dovlatov

Dovlatov

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Secret Ingredient

Secret Ingredient

2017
×
★★
Edit this entry  
18
The Night of the Shooting Stars

The Night of the Shooting Stars

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chaos

Chaos

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pewnego razu w listopadzie

Pewnego razu w listopadzie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gasman

Gasman

1997
×
★★★
Edit this entry  
16
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
Swimmer

Swimmer

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Handful of Stones

A Handful of Stones

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Song of Granite

Song of Granite

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Night Accident

Night Accident

2017
×
★½
Edit this entry  
07
The Post

The Post

2017
×
★½
Edit this entry  
07
The Commuter

The Commuter

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★
Read the review Edit this entry