RSS feed for Hossein

Hossein has logged 53 entries for war films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
bomb , a love story

bomb , a love story

2018
×
★★
Edit this entry  
19
Private Vices, Public Virtues

Private Vices, Public Virtues

1976
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Lost Strait

The Lost Strait

2018
×
★★
Edit this entry  
28
The Reconciliation

The Reconciliation

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Night of the Shooting Stars

The Night of the Shooting Stars

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Che

Che

2014
×
★★
Edit this entry  
27
From Karkheh to Rhine

From Karkheh to Rhine

1993
×
★★
Edit this entry  
06
See You Up There

See You Up There

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Essential Killing

Essential Killing

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Villa Complex Residents

The Villa Complex Residents

2017
×
½
Edit this entry  
09
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★
Edit this entry  
08
Johnny Got His Gun

Johnny Got His Gun

1971
×
★★★★
Edit this entry  
08
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Notebook

The Notebook

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
Edit this entry  
13
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★½
Edit this entry  
30
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★½
Edit this entry  
12
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
06
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★½
Edit this entry  
25
The Wall

The Wall

2017
×
½
Edit this entry  
08
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★★
Edit this entry  
08
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
Edit this entry  
08
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
Edit this entry  
07
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Their Finest

Their Finest

2016
×
Edit this entry  
19
Les Carabiniers

Les Carabiniers

1963
×
★★★
Edit this entry  
19
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Third Part of the Night

The Third Part of the Night

1971
×
★★★½
Edit this entry  
12
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Edit this entry  
12
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★
Edit this entry  
12
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
25
Before the Rain

Before the Rain

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Allied

Allied

2016
×
Edit this entry  
18
Austeria

Austeria

1982
×
★★★
Edit this entry  
11
Exiled

Exiled

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
Black Book

Black Book

2006
×
★★★
Edit this entry  
11
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★
Edit this entry  
11
Standing in the Dust

Standing in the Dust

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
The Puppetmaster

The Puppetmaster

1993
×
★★★½
Edit this entry  
17
Track 143

Track 143

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Edit this entry  
07
Le Silence de la Mer

Le Silence de la Mer

1949
×
★★★★
Edit this entry  
02
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
25
War Horse

War Horse

2011
×
Edit this entry  
17
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
Edit this entry  
28
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Flanders

Flanders

2006
×
Edit this entry  
10
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★★
Edit this entry