RSS feed for Hossein

Hossein has logged 240 entries for films rated ★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Intentions of Murder

Intentions of Murder

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Grandpa Walrus

Grandpa Walrus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Late Afternoon

Late Afternoon

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
17
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Falconet

The Falconet

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Private Vices, Public Virtues

Private Vices, Public Virtues

1976
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Magic Lantern

Magic Lantern

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Double Suicide

Double Suicide

1969
×
★★★★
Edit this entry  
30
The War Zone

The War Zone

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
Singapore Sling

Singapore Sling

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Hit

The Hit

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
Islands

Islands

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Loss of Sexual Innocence

The Loss of Sexual Innocence

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Edit this entry  
19
Trans-Europ-Express

Trans-Europ-Express

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Weak Point

The Weak Point

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Apocalypse After

Apocalypse After

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★★
Edit this entry  
02
I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Geography of the Body

The Geography of the Body

1943
×
★★★★
Edit this entry  
20
American Postcard

American Postcard

1975
×
★★★★
Edit this entry  
14
Vengeance Is Mine

Vengeance Is Mine

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Westerly Wind

Westerly Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Green Fire

The Green Fire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chaos

Chaos

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
09
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
Taxidermia

Taxidermia

2006
×
★★★★
Edit this entry  
09
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★★
Edit this entry  
09
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Edit this entry  
08
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★
Edit this entry  
08
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry