RSS feed for Hossein

Hossein has logged 89 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
19
I'm Not There.

I'm Not There.

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Celine and Julie Go Boating

Celine and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
03
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Night of the Shooting Stars

The Night of the Shooting Stars

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Song of Love

A Song of Love

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Keyhole

Keyhole

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Brand Upon the Brain!

Brand Upon the Brain!

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Saddest Music in the World

The Saddest Music in the World

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
09
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Cowards Bend the Knee

Cowards Bend the Knee

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Performance

Performance

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
08
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
19
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Return

The Return

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Captain Khorshid

Captain Khorshid

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Dust

Dust

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before the Rain

Before the Rain

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Nymphomaniac

Nymphomaniac

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
16
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Drowning by Numbers

Drowning by Numbers

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
03
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
13
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry