RSS feed for Hossein
  • Intentions of Murder

    Intentions of Murder

    ★★★★

    نگاه موشکافانه‌ی ایمامورا به زندگی فرودستان بی‌نظیر است

  • Shoplifters

    Shoplifters

    ★★★

    لحن و حال فیلم جوری است که حضور مددکار و پلیس در یک سوم پایانی همه چیزش را تا آستانه سقوط می‌برد

  • The House That Jack Built

    The House That Jack Built

    ★★★★

    with The House that Jack Built and Nymphomaniac, Lars von Trier takes a road previously taken by Peter Greenaway, however while Greenaway adheres to Brechtian punctuation and has Rembrandt as his guide, new phase of von Trier's career follows the same usage of numbering and numbers, stills and scientific elaborations as seen in Greenaway films (those Brechtian devices he has been using for more than four decades) but has Dante's Inferno and Purgatory and sometimes Hieronymus Bosch and specially Jan Matejko in The House That Jack Built as his guide.

  • Se mah tatili

    Se mah tatili

    ★★★½

    از بیراهه بری بهش می رسی

  • The Image Book

    The Image Book

    ★★★★

    و سینما مرده بود اگر گدار نبود

  • Long Day's Journey Into Night

    Long Day's Journey Into Night

    ★★★½

    فیلم دریغ‌ها و حسرت‌ها و پرسه‌ای طولانی در دل شب در جستجوی لبی برای بوسیدن (فیلم را روی پرده ندیدم، نسخه نمایش جشنواره‌ای بود و درنتیجه بخش دوم را دوبعدی دیدم نه آنطور که در سینما باید سه بعدی دید)

  • The Other Side of the Wind

    The Other Side of the Wind

    ★★★★

    تبلور جنون ولز

  • Private Life

    Private Life

    ★★★½

    یادآور روزهای خوش سینمای شخصیت/دیالوگ/خانواده‌محور دهه هفتاد میلادی

  • High Life

    High Life

    ★★★★

    تنها کارگردانی مثل کلر دنی می‌تواند چنین معمای دلپذیری بیافریند

  • Mandy

    Mandy

    ★½

    Promising in the begining, boring towaeds the ending.

  • Knife+Heart

    Knife+Heart

    ★★★½

    Innovative reincarnation of 1970's erotic thrillers with a touch of giallo and queer cinema!

    در چند ماه گذشته کمتر فیلمی بوده که به اندازه‌ی «چاقو در قلب» ساخته‌ی یان گونزالس اینطور در ذهنم بماند، دوباره قاب‌هایش از ناخودآگاه بیرون بیایند و جلوی چشم‌هایم رژه بروند و باری دیگر در ذهنم بازسازی شود. فیلمی که از سینمای تریلر دهه 1970، از سینمای کوئیر و اصلا کوئیر بودن، از سینمای جالو و مهم‌تر از همه اهمیت استفاده از فیلم و نه پیکسل…

  • Blue

    Blue

    ★★★

    what we talk about when we talk about enigma!