Hessa has logged 134 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Houdou Nisbi

Houdou Nisbi

1985
×
Edit this entry  
05
City of God

City of God

2002
×
Edit this entry  
05
Malignant

Malignant

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
StageFright: Aquarius

StageFright: Aquarius

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Squid Game

Squid Game

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Asmaa

Asmaa

2011
×
★★★
Edit this entry  
09
Elephant

Elephant

2003
×
★★★½
Edit this entry  
08
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rupture Divine

Rupture Divine

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Comet

Comet

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
Edit this entry  
26
The Dislocation of Amber

The Dislocation of Amber

1975
×
Edit this entry  
26
Tigers Are Better Looking

Tigers Are Better Looking

1979
×
Edit this entry  
26
Diaries, Notes, and Sketches

Diaries, Notes, and Sketches

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Erased,___Ascent of the Invisible

Erased,___Ascent of the Invisible

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Simple Case for Torture, or How to Sleep at Night

A Simple Case for Torture, or How to Sleep at Night

1983
×
Read the review Edit this entry  
16
Cinema Fouad

Cinema Fouad

1993
×
Read the review Edit this entry  
15
Tango of Yearning

Tango of Yearning

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jamila, the Algerian

Jamila, the Algerian

1958
×
★★★★
Edit this entry  
09
Love on Delivery

Love on Delivery

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Orphan of autonomy

Orphan of autonomy

2021
×
Edit this entry  
22
Concrete

Concrete

2004
×
½
Edit this entry  
21
In the Heights

In the Heights

2021
×
Edit this entry  
16
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Inextinguishable Fire

The Inextinguishable Fire

1969
×
★★★★
Edit this entry  
15
Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

2018
×
Edit this entry  
11
Variations On Discord and Divisions

Variations On Discord and Divisions

1984
×
Edit this entry  
11
So Much I Want to Say

So Much I Want to Say

1983
×
Edit this entry  
11
Measures of Distance

Measures of Distance

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
10
When Abortion Was Illegal: Untold Stories

When Abortion Was Illegal: Untold Stories

1992
×
Read the review Edit this entry  
08
We Aim to Please

We Aim to Please

1976
×
Read the review Edit this entry  
08
Good Mothers

Good Mothers

1942
×
Edit this entry  
07
Landscapes and Figures

Landscapes and Figures

2002
×
Edit this entry  
30
Ma'loul Celebrates Its Destruction

Ma'loul Celebrates Its Destruction

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★★
Edit this entry  
28
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Angela Davis: Portrait of a Revolutionary

Angela Davis: Portrait of a Revolutionary

1972
×
Edit this entry  
12
Mommy Mommy Where's My Brain?

Mommy Mommy Where's My Brain?

1986
×
Edit this entry  
12
I Was a Teenage Serial Killer

I Was a Teenage Serial Killer

1993
×
★★★½
Edit this entry  
11
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★
Edit this entry  
11
ReGOREgitated Sacrifice

ReGOREgitated Sacrifice

2010
×
Read the review Edit this entry  
11
Slow Torture Puke Chamber

Slow Torture Puke Chamber

2010
×
½
Edit this entry