John has logged 133 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Assassin

The Assassin

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Truth

Truth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Maggie

Maggie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ned Rifle

Ned Rifle

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hallow

The Hallow

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cooties

Cooties

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Theeb

Theeb

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wonders

The Wonders

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Freeheld

Freeheld

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
Read the review Edit this entry  
16
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tab Hunter Confidential

Tab Hunter Confidential

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pan

Pan

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
He Named Me Malala

He Named Me Malala

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Coming Home

Coming Home

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Walk

The Walk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pawn Sacrifice

Pawn Sacrifice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Everest

Everest

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hellions

Hellions

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
X+Y

X+Y

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Grandma

Grandma

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
10,000 Saints

10,000 Saints

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Meru

Meru

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry