• tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★½

    Lin Manuel Miranda is a natural. Truly made for this. An impressive way to make his silver screen debut. Something to learn from the musical medium - the rhythm by which their stories move. Maybe all stories, films in particular, should be edited as if they were pieces of music. Maybe this is especially true now at a time when movies are, from what I've seen, struggling to hold people's attention.

    Strong 3.5 Star

  • Balance

    Balance

    ★★★★★

    Tentatively making this my 10th five star film. The craftsmanship is simply too good, and it survives the rewatch experience every time. I don't know. This may be actually be flawless.

    Five Star

  • The Thing

    The Thing

    ★★★★

    One of the best popcorn films ever. During the final act of the film I think Carpenter forgets what the core of the film is - the mystery of who the “thing” may or may not be - but remedies this with a great final scene. Hats off to the cast as well, who I think elevated the film. So fun to watch them bounce off each other.

    There’s something so scary and exciting about the landscape of Antarctica in…

  • Pillow Talk

    Pillow Talk

    ★★½

    Not great. Ending really dipped.

  • Dune

    Dune

    ★★★½

    I think Dune doesn't succeed to the degree that it aspires to because Villeneuve too often makes an effort to impress a religious experience upon his audience. Alan Watts, the backwards effect: "When you try to stay on the surface of the water, you sink; but when you try to sink, you float". In trying so hard to make so much of the film a spiritual experience, much of it feeling related to Abrahamic religions, Villeneuve actually turns me off…

  • The Dig

    The Dig

    ★★★½

    Class.

    Solid 3.5 Star

  • American Animals

    American Animals

    ★★★★½

    Sometimes you run into a film that parallels your own thinking in a timely fashion. It takes that which is on your mind to it’s furthest logical conclusion, the conclusion which you haven’t yet reached yourself. And it’s a terrifying experience - because you see more of yourself in the ugliness of the characters then you would ever care to admit.

    It’s these experiences that renew my unending belief in art.

    Revelations. Wish I could go deeper.

    Will be recommending this to Rea.

    Weak 4.5 Star

  • Squid Game

    Squid Game

    ★½

    Pressed the brakes during episode 3. I am surprised this has gotten the attention it has. The writing and the acting were amateur!

    Weak 1.5 Star

  • Sunset Boulevard

    Sunset Boulevard

    ★★★★½

    I really loved this movie. I thought it was well written. I think it’s an interesting story about false idols. I recommend it to anyone.

    Strong 4.5 Star

  • The Night of the Hunter

    The Night of the Hunter

    ★★★½

    Didn’t have much of an effect on me. If anything, an interesting introspection into American Protestantism.

    EDIT: This has grown on me with time. I've realized that I actually quite liked the first 50-75% of the film, but found myself disappointed by the ending. I also failed to note how phenomenal Robert Mitchum was in this, giving an all time favourite performance - perhaps my biggest gripe with this film was that it failed to capitalize on his deeply interesting…

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★

    Badass! Never fucked with the ending though.

    Strong 4 Star

  • Moonlight

    Moonlight

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Very, very good. I know I’m late to the parade. I see why many films have tried to mimic this since it’s release, something I doubt is possible. I do think this is a very special film. It’s quite clearly a cultural landmark. Understandably beats out La La Land despite the fact that LLL is perhaps technically superior - Moonlight is just far more culturally impactful. As I was watching it, I felt I was witnessing something that hit a…