Sort by

Linnéa has logged 187 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Piece of My Heart

A Piece of My Heart

2019
×
★★
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Star Is Born

A Star Is Born

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
What Price Hollywood?

What Price Hollywood?

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jesus Is King

Jesus Is King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fools Rush In

Fools Rush In

1997
×
★★
Edit this entry  
21
Vegas Vacation

Vegas Vacation

1997
×
★★
Edit this entry  
18
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
48

48

2010
×
★★★
Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Serious Games 1–4

Serious Games 1–4

2010
×
★★½
Edit this entry  
02
Sami Blood

Sami Blood

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
2012

2012

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Edit this entry  
24
His Mother's Voice

His Mother's Voice

1997
×
★★★
Edit this entry  
22
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
History and Memory: For Akiko and Takashige

History and Memory: For Akiko and Takashige

1991
×
★★★
Edit this entry  
11
No

No

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Westwood: Punk, Icon, Activist

Westwood: Punk, Icon, Activist

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
A Bronx Tale

A Bronx Tale

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry