RSS feed for Rafael

Rafael has logged 134 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Das perfekte Geheimnis

Das perfekte Geheimnis

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★½
Edit this entry  
01
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Sitter

The Sitter

2011
×
★★
Edit this entry  
27
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
20
In the Time It Takes to Get There

In the Time It Takes to Get There

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Edit this entry  
07
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Edit this entry  
07
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Edit this entry  
31
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Imperium

Imperium

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★
Edit this entry  
20
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★½
Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
Capone

Capone

2020
×
★★
Edit this entry  
10
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★
Edit this entry  
10
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Edit this entry  
09
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Edit this entry  
04
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Gambler

The Gambler

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry