Highest rated films

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★★★

  • Iron Man 3

    ★★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★

  • Despicable Me 2

    ★★★★

  • Don Jon

    ★★★★

  • Aziz Ansari: Buried Alive

    ★★★★

  • Lakey Peterson: Zero to 100

    ★★★★

  • Man of Steel

    ★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Catch Me If You Can

    ★★★★★

  • Amélie

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★★

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★★½

  • Back to the Future Part III

    ★★★★½

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Se7en

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★

  • (500) Days of Summer

    ★★★★

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 157 Films watched
  • 13.1 Average per month
  • 3 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Jeff, Who Lives at Home

Jan 2

Last Film

New Year's Eve

Dec 31

Diary Milestones

Old School
50th Mar 3
The Hobbit: An Unexpected Journey
100th Aug 10
The Godfather: Part III
150th Dec 27

Most Watched

The Hobbit: An Unexpected Journey

twice

Aziz Ansari: Intimate Moments for a Sensual Evening

twice

Aziz Ansari: Dangerously Delicious

twice

The Hunger Games

twice

Aziz Ansari: Buried Alive

twice

Pulp Fiction

twice

Amélie

twice

Genres, countries & languages

Comedy
71 films
Drama
46 films
Action
43 films
Crime
36 films
Thriller
35 films
Adventure
27 films
Romance
22 films
Sci Fi
15 films
Fantasy
15 films
Family
13 films
USA
138 films
UK
28 films
Germany
16 films
France
9 films
New Zealand
4 films
Canada
4 films
Japan
4 films
India
2 films
Spain
2 films
Hong Kong
1 film
English
149 films
German
5 films
French
3 films
Sci Fi
Average 3.57
Adventure
Average 3.44
Crime
Average 3.43
Drama
Average 3.37
Fantasy
Average 3.33
Thriller
Average 3.33
Action
Average 3.22
Animation
Average 3.20
Documentary
Average 3.17
Romance
Average 3.11
New Zealand
Average 4.50
UK
Average 3.30
Canada
Average 3.25
France
Average 3.22
USA
Average 3.21
Germany
Average 2.94
Japan
Average 2.75
English
Average 3.21
German
Average 2.20

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2013 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 23 Added 64

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Rafael’s most liked review

Django Unchained

Django Unchained

★★★★★

I laughed, was shocked, amazed, impressed and was glad.
Every shot, every word and every piece of music was meticulously thought through and well combined into a masterpiece.

More reviews

Highs and lows

Highest average

The Godfather: Part II
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Movie 43
Average weighted rating:

1.5

Most popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

Lakey Peterson: Zero to 100

Rated higher than average Patron

The Hobbit: The Desolation of Smaug

★★★★★ vs 3.33

Don Jon

★★★★ vs 2.88

The Hobbit: An Unexpected Journey

★★★★½ vs 3.42

Iron Man 3

★★★★ vs 3.00

Back to the Future Part III

★★★★½ vs 3.50

Catch Me If You Can

★★★★★ vs 4.02

Rated lower than average Patron

Vicky Cristina Barcelona

vs 3.43

Hot Fuzz

★★ vs 4.08

Berlin Calling

★½ vs 3.45

Prisoners

★★½ vs 4.28

The Polar Express

★½ vs 3.19

Seven Psychopaths

★★ vs 3.64

Films Rafael watched in 2013

  • New Year's Eve
  • 10 Things I Hate About You
  • The Princess and the Frog
  • Bedtime Stories
  • Gangster Squad
  • Suck Me Shakespeer
  • Don Jon
  • The Godfather: Part III
  • A Cinderella Story: Once Upon a Song
  • 12 Dates of Christmas
  • Ice Princess
  • The Italian Job
  • The Polar Express
  • Bo Burnham: What.
  • Howard Cantour.com
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Robin Hood
  • The Godfather: Part II
  • The Godfather
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Home Alone
  • GoodFellas
  • Sydney White
  • Reggie Watts: Why Shit So Crazy?
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Hanna
  • Aziz Ansari: Intimate Moments for a Sensual Evening
  • Crazy, Stupid, Love.
  • This Is the End
  • Moon
  • Aziz Ansari: Dangerously Delicious
  • The Hunger Games
  • The Social Network
  • Aziz Ansari: Buried Alive
  • Easy A
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Bob Saget: That's What I'm Talking About
  • Seven Psychopaths
  • Aziz Ansari: Buried Alive
  • Movie 43
  • Life As We Know It
  • The Internship
  • Prisoners
  • Jobs
  • Real Steel
  • Aziz Ansari: Intimate Moments for a Sensual Evening
  • Se7en
  • Aziz Ansari: Dangerously Delicious
  • Lakey Peterson: Zero to 100
  • Here Comes the Boom
  • Kick-Ass 2
  • Steve Jobs: The Lost Interview
  • Horrible Bosses
  • What a Man
  • Steve Jobs: Billion Dollar Hippy
  • Woman in Love
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Life of Pi
  • Grown Ups 2
  • Friends with Benefits
  • 30 Minutes or Less
  • The Call
  • Despicable Me 2
  • DOA: Dead or Alive
  • Sucker Punch
  • Man of Steel
  • The Hangover Part III
  • Fast & Furious 6
  • (500) Days of Summer
  • Inglourious Basterds
  • Liberal Arts
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • Idiocracy
  • Louis C.K.: Oh My God
  • Catch Me If You Can
  • Super Size Me
  • Eddie Murphy Raw
  • Iron Man 3
  • About Cherry
  • Louis C.K.: Chewed Up
  • Post Grad
  • Punch-Drunk Love
  • iSteve
  • Louis C.K.: Live at the Beacon Theater
  • Eagle Eye
  • Marvel One-Shot: Item 47
  • Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer
  • Marvel One-Shot: The Consultant
  • Scream
  • 8 Mile
  • 127 Hours
  • The Big Lebowski
  • On the Other Side of the Tracks
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Argo
  • Casino Royale
  • Superbad
  • Pulp Fiction
  • Sin City
  • No Strings Attached
  • Freaky Friday
  • Police Academy
  • Death Proof
  • Planet Terror
  • American Psycho
  • Side by Side
  • Old School
  • Wreck-It Ralph
  • Swordfish
  • The Guardians
  • Harry Brown
  • The Hunger Games
  • Les Misérables
  • Gladiator
  • Snatch
  • From Dusk Till Dawn
  • Four Rooms
  • The Blind Side
  • The Girl Is Mime
  • The Lovely Bones
  • Law Abiding Citizen
  • Valentine's Day
  • Jim Gaffigan: King Baby
  • Sound City
  • Back to the Future Part III
  • Jim Gaffigan: Beyond the Pale
  • A Gamer's Day
  • Flight
  • Foo Fighters: Back and Forth
  • The Final Destination
  • Salt
  • Bronson
  • Paperman
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Matrix Revolutions
  • Hugo
  • Jim Gaffigan: Mr. Universe
  • Amélie
  • Amélie
  • Berlin Calling
  • Back to the Future
  • Pulp Fiction
  • Django Unchained
  • Die Hard: With a Vengeance
  • The Ghost Writer
  • Hot Fuzz
  • Vicky Cristina Barcelona
  • The Book of Eli
  • The King's Speech
  • The Departed
  • Silver Linings Playbook
  • Fast Five
  • The Green Hornet
  • Fast & Furious
  • The Fast and the Furious
  • Jeff, Who Lives at Home

World map

Highly rated films Rafael is yet to see

  • Twisted: The Untold Story of a Royal Vizier
  • Short Term 12
  • Like Father, Like Son
  • Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion
  • Hope
  • Before Midnight
  • The Great Beauty
  • A Story of Yonosuke

Highly rated with Rafael’s friends Patron

  • Gravity
  • Django Unchained
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Life of Pi
  • Silver Linings Playbook
  • The Place Beyond the Pines
  • Zero Dark Thirty
  • Spring Breakers
  • The World's End
  • This Is the End
  • Iron Man 3
  • World War Z
  • The Great Gatsby
  • Oblivion
  • Star Trek Into Darkness
  • Side Effects
  • Monsters University
  • Wreck-It Ralph
  • Dredd
  • Gangster Squad
  • Evil Dead
  • Pacific Rim
  • Man of Steel
  • Only God Forgives
  • Upstream Color
  • Elysium

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more