By week

Jan Dec
  • 98 Films watched
  • 8.2 Average per month
  • 1.9 Average per week
Jan Dec
  • 2 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

The Gift

Jan 2

Last Film

Home Alone 2: Lost in New York

Dec 27

Diary Milestones

The Bourne Ultimatum
50th Jun 26

Most Watched

Police Academy

twice

Genres, countries & languages

Comedy
43 films
Drama
39 films
Action
25 films
Thriller
23 films
Adventure
20 films
Mystery
12 films
Crime
12 films
Sci Fi
10 films
Fantasy
10 films
Horror
9 films
USA
90 films
UK
13 films
Germany
8 films
Canada
8 films
France
6 films
Japan
4 films
Hong Kong
4 films
China
2 films
Spain
2 films
Australia
2 films
English
94 films
German
2 films
French
1 film
Japanese
1 film
Family
Average 3.80
Western
Average 3.75
Music
Average 3.50
Adventure
Average 3.42
Crime
Average 3.29
Action
Average 3.12
Comedy
Average 3.07
Fantasy
Average 3.05
Romance
Average 3.00
Mystery
Average 2.96
Japan
Average 3.50
Hong Kong
Average 3.38
Canada
Average 3.25
USA
Average 3.07
Germany
Average 3.06
UK
Average 2.85
France
Average 2.83
English
Average 2.98

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 90

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

The Shining
Average weighted rating:

4.3

Lowest average

Hot Bot
Average weighted rating:

1.7

Most popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most obscure

Barry Crimmins: Whatever Threatens You

Rated higher than average Patron

Sausage Party

★★★★ vs 2.29

Warcraft

★★★★ vs 2.47

Suicide Squad

★★★½ vs 1.99

Zootopia

★★★★★ vs 3.69

The Nice Guys

★★★★★ vs 3.82

The Legend of Tarzan

★★★½ vs 2.44

Rated lower than average Patron

Anomalisa

½ vs 3.86

The Witch

½ vs 3.84

Swiss Army Man

vs 3.66

Our Kind of Traitor

½ vs 2.98

Wiener-Dog

vs 3.18

The Shallows

vs 2.91

Films Rafael watched in 2016

  • Home Alone 2: Lost in New York
  • The Girl with All the Gifts
  • Miracle on 34th Street
  • Winnetou - A New World
  • Home Alone
  • Four Christmases
  • Back to the Future Part II
  • The Buddha
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • La La Land
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Jiro Dreams of Sushi
  • The Shining
  • Nocturnal Animals
  • The Voices
  • Hell or High Water
  • The Girl on the Train
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Arrival
  • Flock of Dudes
  • Deepwater Horizon
  • Barry Crimmins: Whatever Threatens You
  • The Accountant
  • Inferno
  • American Honey
  • Russell Peters: Almost Famous
  • Elvis & Nixon
  • The Infiltrator
  • The Purge: Election Year
  • Snowden
  • Swiss Army Man
  • Sausage Party
  • The Shallows
  • Jason Bourne
  • Mahana
  • Hush
  • Russell Peters: The Green Card Tour
  • Suicide Squad
  • Nerve
  • Now You See Me 2
  • Hot Bot
  • The Bourne Legacy
  • Police Academy
  • The Legend of Tarzan
  • 21 & Over
  • Burnt
  • Captain Fantastic
  • Wiener-Dog
  • The Bourne Ultimatum
  • The Neon Demon
  • The Bourne Supremacy
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Demolition
  • The Bourne Identity
  • The Intern
  • Warcraft
  • Bastille Day
  • X-Men: Apocalypse
  • Sex Tape
  • Office Space
  • Chris Hardwick: Funcomfortable
  • Our Kind of Traitor
  • Begin Again
  • Zootopia
  • The Nice Guys
  • EuroTrip
  • Terminator Genisys
  • Quentin Tarantino: 20 Years of Filmmaking
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Russell Peters: Notorious
  • Captain America: Civil War
  • Trainwreck
  • The Witch
  • The Boss
  • Pawn Sacrifice
  • X-Men: Days of Future Past
  • Police Academy
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • Adidas Vs. Puma: The Brother's Feud
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • London Has Fallen
  • The Lady in the Van
  • Wayne's World
  • Room
  • Amélie
  • Hail, Caesar!
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Deadpool
  • Dirty Grandpa
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Hateful Eight
  • Steve Jobs
  • Trumbo
  • The Big Short
  • The Revenant
  • Creed
  • Anomalisa
  • The Gift

World map

Highly rated films Rafael is yet to see

  • The Handmaiden
  • A Silent Voice
  • My Life as a Zucchini
  • A Bride for Rip Van Winkle
  • Kizumonogatari Part 2: Nekketsu
  • In This Corner of the World
  • Visaranai
  • I, Daniel Blake

Highly rated with Rafael’s friends Patron

  • Drive
  • Prisoners
  • The Handmaiden
  • American Honey
  • Mad Max: Fury Road
  • Mission: Impossible – Rogue Nation
  • Gone Girl
  • Carol
  • Room
  • Arrival
  • World of Tomorrow
  • Steve Jobs
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Green Room
  • Spotlight
  • Anomalisa
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Zootopia
  • Hell or High Water
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Sicario
  • The Martian
  • Kubo and the Two Strings
  • The Witch
  • The Lobster
  • The Hateful Eight
  • Hail, Caesar!
  • Swiss Army Man
  • The Revenant
  • The Neon Demon
  • A Bigger Splash
  • Train to Busan
  • 10 Cloverfield Lane
  • Midnight Special
  • Sing Street
  • The Nice Guys
  • Don't Breathe
  • Captain America: Civil War
  • Nocturnal Animals
  • Eye in the Sky
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Hush
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • The Big Short
  • Bridge of Spies
  • The Conjuring 2
  • Sully
  • High-Rise
  • The Jungle Book
  • Finding Dory
  • Star Trek Beyond
  • Deepwater Horizon
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Deadpool
  • The Accountant
  • Amanda Knox
  • The Invitation
  • Doctor Strange
  • Ghostbusters
  • Money Monster

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more