By week

Jan Dec
  • 131 Films watched
  • 10.9 Average per month
  • 2.5 Average per week
Jan Dec
  • 2 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

What Happens in Vegas

Jan 1

Last Film

Harry Potter and the Order of the Phoenix

Dec 28

Diary Milestones

Baby Driver
50th Jul 3
Scream 4
100th Nov 24

Most Watched

Louis C.K. 2017

3 times

Zombieland

twice

National Lampoon's Christmas Vacation

twice

Office Christmas Party

twice

Kingsman: The Golden Circle

twice

Kingsman: The Secret Service

twice

Genres, countries & languages

Comedy
61 films
Drama
52 films
Action
34 films
Adventure
24 films
Crime
24 films
Thriller
22 films
Horror
17 films
Sci Fi
17 films
Mystery
13 films
Romance
11 films
USA
120 films
UK
37 films
France
8 films
Germany
7 films
Canada
5 films
China
5 films
Australia
4 films
Hong Kong
4 films
Japan
4 films
Sweden
3 films
English
127 films
German
2 films
Japanese
1 film
Swedish
1 film
Adventure
Average 3.88
Animation
Average 3.80
Family
Average 3.75
Sci Fi
Average 3.65
History
Average 3.56
Fantasy
Average 3.55
Crime
Average 3.48
Action
Average 3.41
Romance
Average 3.41
Comedy
Average 3.39
UK
Average 3.45
USA
Average 3.40
Australia
Average 3.38
Hong Kong
Average 3.25
Canada
Average 3.20
Germany
Average 2.93
France
Average 2.88
Japan
Average 2.88
China
Average 2.20
English
Average 3.39

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 9

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Rafael’s most liked review

The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

★★★★★

I feel indifferent about this movie, in fact I feel uncomfortable and disturbed. Therefor it deserves a five star rating. 
I would think that the director tried to achieve exactly that kind of feeling after going through the experience of watching this movie.

Considering this, the movie is a goddamn masterpiece, but I never want to see it again.

More reviews

Highs and lows

Highest average

The Silence of the Lambs
Average weighted rating:

4.3

Lowest average

The Snowman
Average weighted rating:

1.8

Most popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most obscure

Be Here Now
Average weighted rating:

3.8

Rated higher than average Patron

Star Wars: The Last Jedi

★★★★★ vs 3.00

Star Wars: The Force Awakens

★★★★★ vs 3.34

Baywatch

★★★½ vs 2.17

A Monster Calls

★★★★★ vs 3.68

Zootopia

★★★★★ vs 3.69

Kingsman: The Secret Service

★★★★★ vs 3.71

Rated lower than average Patron

What We Do in the Shadows

vs 4.11

Jackie

vs 3.55

Godzilla

vs 3.02

20th Century Women

★★ vs 3.99

Ants in the Pants

vs 2.67

American Made

★★ vs 3.37

Films Rafael watched in 2017

  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Better Watch Out
  • Catch Me If You Can
  • Little Lord Fauntleroy
  • Darkest Hour
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Elf
  • Zootopia
  • Back to the Future
  • Zombieland
  • Ants in the Pants
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Pitch Perfect 3
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Disaster Artist
  • Olaf's Frozen Adventure
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Home Alone
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Daddy's Home 2
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Office Christmas Party
  • The Babysitter
  • Bill Burr: Walk Your Way Out
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Scream 4
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Scream 3
  • Scream 2
  • Murder on the Orient Express
  • Ricky Gervais: Out of England 2
  • Ricky Gervais: Out of England
  • Happy Death Day
  • Looper
  • Battle of the Sexes
  • Louis C.K. 2017
  • Suck Me Shakespeer 3
  • 10 Cloverfield Lane
  • Blade Runner 2049
  • The Big Sick
  • The Snowman
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Kingsman: The Secret Service
  • Maudie
  • Blade Runner
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Borg vs McEnroe
  • EuroTrip
  • Norman: The Moderate Rise and Tragic Fall of a New York Fixer
  • Vacation
  • American Made
  • Moana
  • Hacksaw Ridge
  • Nocturnal Animals
  • Logan Lucky
  • Kingsman: The Secret Service
  • The Hitman's Bodyguard
  • 22 Jump Street
  • Why Him?
  • Life
  • The Lego Batman Movie
  • Ghost in the Shell
  • xXx: Return of Xander Cage
  • Wind River
  • Dunkirk
  • Atomic Blonde
  • What Happened to Monday
  • My Cousin Rachel
  • Spider-Man: Homecoming
  • Nerve
  • Louis C.K. 2017
  • Gifted
  • Ant-Man
  • The Belko Experiment
  • Hot Fuzz
  • Baby Driver
  • What We Do in the Shadows
  • 30 Minutes or Less
  • The Beguiled
  • This Beautiful Fantastic
  • Baywatch
  • The Dinner
  • Mike and Dave Need Wedding Dates
  • Office Christmas Party
  • Zombieland
  • Churchill
  • Waiting...
  • Requiem for a Dream
  • King Arthur: Legend of the Sword
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • 20th Century Women
  • Get Out
  • The Martian
  • In Bruges
  • The Fate of the Furious
  • Pumping Iron
  • Louis C.K. 2017
  • A Monster Calls
  • Full Metal Jacket
  • (500) Days of Summer
  • The Founder
  • Ghost in the Shell
  • Logan
  • Be Here Now
  • Free Fire
  • Moonlight
  • The Social Network
  • The Hangover
  • Lion
  • John Wick: Chapter 2
  • Hannibal Rising
  • La La Land
  • Red Dragon
  • The Nice Guys
  • Billy Lynn's Long Halftime Walk
  • Definitely, Maybe
  • Hannibal
  • The Silence of the Lambs
  • Jackie
  • Old School
  • Manchester by the Sea
  • Cinderella Man
  • Hidden Figures
  • Godzilla
  • What Happens in Vegas

World map

Highly rated films Rafael is yet to see

  • National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika
  • National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches
  • Falsettos
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • A Taxi Driver
  • The Florida Project

Highly rated with Rafael’s friends Patron

  • Frances Ha
  • Suspiria
  • Inglourious Basterds
  • The Social Network
  • Evil Dead II
  • Fantastic Mr. Fox
  • Mad Max: Fury Road
  • Alien
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Gone Girl
  • La La Land
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Aliens
  • The Nice Guys
  • Moonlight
  • Arrival
  • Blade Runner 2049
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Lady Bird
  • Manchester by the Sea
  • Blade Runner
  • Dunkirk
  • 20th Century Women
  • Paterson
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Disaster Artist
  • The Florida Project
  • The Beguiled
  • Free Fire
  • Raw
  • Get Out
  • Logan
  • Wind River
  • A Ghost Story
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Hidden Figures
  • Lion
  • Logan Lucky
  • Louis C.K. 2017
  • Spider-Man: Homecoming
  • Okja
  • Good Time
  • War for the Planet of the Apes
  • Baby Driver
  • The Lego Batman Movie
  • T2 Trainspotting
  • American Made
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • John Wick: Chapter 2
  • Thor: Ragnarok
  • Brawl in Cell Block 99
  • Nocturnal Animals
  • The Big Sick
  • It
  • Moana
  • Personal Shopper
  • Atomic Blonde
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Girl with All the Gifts

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more