By week

Jan Dec
  • 155 Films watched
  • 12.9 Average per month
  • 3 Average per week
Jan Dec
  • 1 List created
  • 0.1 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Bird Box

Jan 4

Last Film

Knives Out

Dec 30

Diary Milestones

La La Land
50th May 25
Magic Mike XXL
100th Sep 30
Home Alone
150th Dec 25

Most Watched

Avengers: Endgame

3 times

Once Upon a Time… in Hollywood

twice

La La Land

twice

Aladdin

twice

El Camino: A Breaking Bad Movie

twice

Joker

twice

Jonathan

twice

Genres, countries & languages

Drama
80 films
Comedy
66 films
Action
41 films
Thriller
34 films
Adventure
34 films
Crime
25 films
Sci Fi
21 films
Romance
21 films
Fantasy
20 films
Horror
15 films
USA
141 films
UK
31 films
France
11 films
Canada
10 films
China
5 films
Australia
5 films
Germany
4 films
Japan
3 films
Spain
3 films
Hungary
2 films
English
150 films
French
2 films
Japanese
1 film
Korean
1 film
Swedish
1 film
Romance
Average 4.05
Crime
Average 4.02
Mystery
Average 4.00
Music
Average 4.00
Adventure
Average 3.93
History
Average 3.86
Animation
Average 3.86
Family
Average 3.85
Drama
Average 3.78
Sci Fi
Average 3.76
Germany
Average 4.12
Canada
Average 3.85
China
Average 3.80
UK
Average 3.74
USA
Average 3.72
France
Average 3.32
Australia
Average 3.30
English
Average 3.72

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 34 Added 76

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Rafael’s most liked review

Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

★★★★

I can forgive her.

More reviews

Highs and lows

Highest average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Gemini Man
Average weighted rating:

2.4

Most popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most obscure

Anything
Average weighted rating:

3.2

Rated higher than average Patron

Star Wars: The Rise of Skywalker

★★★★ vs 2.39

Home Alone 2: Lost in New York

★★★★★ vs 3.40

Guava Island

★★★★★ vs 3.47

National Lampoon's Christmas Vacation

★★★★★ vs 3.51

A Rainy Day in New York

★★★★ vs 2.60

Deadpool

★★★★★ vs 3.65

Rated lower than average Patron

Between Two Ferns: The Movie

★½ vs 2.84

The Beach Bum

★★ vs 3.30

Magic Mike XXL

★★ vs 3.14

First Reformed

★★★ vs 4.04

Life of Brian

★★★ vs 3.97

The Nightmare Before Christmas

★★★ vs 3.94

Films Rafael watched in 2019

  • Knives Out
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • La La Land
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Home Alone
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Judy
  • The Nightmare Before Christmas
  • Deadpool
  • Hot Shots!
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Catch Me If You Can
  • Better Watch Out
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Charlie's Angels
  • Suspiria
  • Klaus
  • 6 Underground
  • Motherless Brooklyn
  • Aladdin
  • Fight Club
  • Marriage Story
  • The Peanut Butter Falcon
  • The Irishman
  • A Rainy Day in New York
  • Walk the Line
  • Rush
  • The Lighthouse
  • Spider-Man: Far from Home
  • Bad Times at the El Royale
  • Ford v Ferrari
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • The Report
  • Dolemite Is My Name
  • Zombieland: Double Tap
  • Parasite
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Gemini Man
  • The Laundromat
  • Brittany Runs a Marathon
  • Batman Returns
  • Batman
  • Rocketman
  • Casino Royale
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Booksmart
  • Shaun of the Dead
  • Joker
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Superbad
  • Joker
  • Casino
  • Magic Mike XXL
  • Pitch Perfect
  • About Time
  • Django Unchained
  • After the Wedding
  • Between Two Ferns: The Movie
  • It Chapter Two
  • We Have Always Lived in the Castle
  • The Departed
  • Baby Driver
  • Skin
  • Blade Runner 2049
  • Sorry to Bother You
  • Drive
  • The Informer
  • Coco
  • Ready or Not
  • Hot Air
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Forgetting Sarah Marshall
  • The Notebook
  • Stuber
  • Anna and the Apocalypse
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Late Night
  • The Lion King
  • I Am Mother
  • Back to the Future
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Let the Right One In
  • Fisherman's Friends
  • The Last Samurai
  • Mission: Impossible – Fallout
  • Yesterday
  • Miss Sloane
  • Vox Lux
  • Your Name.
  • Thor: Ragnarok
  • Anna
  • American Psycho
  • Kingsman: The Secret Service
  • Amélie
  • The Public
  • Aladdin
  • Five Feet Apart
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • The Spy Who Dumped Me
  • Venom
  • The Dead Don't Die
  • Life of Brian
  • La La Land
  • Mad Max: Fury Road
  • Wonder Woman
  • Missing Link
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Avengers: Endgame
  • Long Shot
  • Avengers: Endgame
  • Fighting with My Family
  • Avengers: Infinity War
  • Avengers: Endgame
  • Jonathan
  • Shazam!
  • Anything
  • Eddie the Eagle
  • Guava Island
  • At Eternity's Gate
  • Unicorn Store
  • Stan & Ollie
  • First Reformed
  • Us
  • Welcome to Marwen
  • Songwriter
  • The Beach Bum
  • Destroyer
  • Captain Marvel
  • mid90s
  • How Did They Ever Make a Movie of Facebook?
  • Free Solo
  • The Sisters Brothers
  • A Star Is Born
  • World War Z
  • When Harry Met Sally...
  • Cold Pursuit
  • The Favourite
  • Boy Erased
  • Ralph Breaks the Internet
  • Velvet Buzzsaw
  • The Old Man & the Gun
  • Glass
  • If Beale Street Could Talk
  • Magic Mike
  • Bohemian Rhapsody
  • Beautiful Boy
  • Unbreakable
  • The Wolf of Wall Street
  • Jonathan
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Molly's Game
  • Bird Box

World map

Highly rated films Rafael is yet to see

  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • So Long, My Son
  • And Then We Danced
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Kumbalangi Nights
  • Pain and Glory
  • House of Hummingbird
  • Invisible Life

Highly rated with Rafael’s friends Patron

  • Alien
  • Apocalypse Now
  • Parasite
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Uncut Gems
  • Little Women
  • The Favourite
  • Marriage Story
  • Her Smell
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Chernobyl
  • Eighth Grade
  • The Farewell
  • The Old Man & the Gun
  • The Lighthouse
  • Dragged Across Concrete
  • The Irishman
  • Booksmart
  • Burning
  • Knives Out
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Roma
  • Free Solo
  • Ford v Ferrari
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Us
  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum
  • If Beale Street Could Talk
  • Avengers: Endgame
  • Midsommar
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • The Sisters Brothers
  • Avengers: Infinity War
  • A Star Is Born
  • Widows
  • Beautiful Boy
  • They Shall Not Grow Old
  • It
  • John Wick
  • Pain and Glory
  • Rocketman
  • The Souvenir
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Blinded by the Light
  • The Beach Bum
  • Joker
  • Climax
  • Wild Rose
  • Hustlers
  • Toy Story 4
  • mid90s
  • Fighting with My Family
  • Crawl
  • Dolemite Is My Name
  • Green Book
  • Long Shot
  • Creed II
  • Klaus
  • Ad Astra

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more