By week

Jan Dec
  • 265 Films watched
  • 22.1 Average per month
  • 5.1 Average per week
Jan Dec
  • 3 Lists created
  • 0.2 Average per month
  • 0.1 Average per week

Milestones

First Film

Toy Story 4

Jan 1

Last Film

John Wick: Chapter 2

Dec 31

Diary Milestones

Spenser Confidential
50th Mar 13
Burlesque
100th May 16
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
150th Aug 7
The Social Network
200th Oct 15
Soul Kitchen
250th Dec 22

Most Watched

Hamilton

7 times

The Gentlemen

5 times

Baby Driver

3 times

La La Land

3 times

John Wick

twice

Burning

twice

Sound of Metal

twice

Jojo Rabbit

twice

Genres, countries & languages

Drama
118 films
Comedy
108 films
Action
63 films
Adventure
60 films
Thriller
55 films
Crime
53 films
Sci Fi
36 films
Romance
27 films
Family
27 films
Fantasy
26 films
USA
233 films
UK
60 films
France
17 films
South Korea
7 films
Canada
7 films
Germany
6 films
Japan
6 films
China
6 films
Czechia
3 films
New Zealand
3 films
English
248 films
Korean
6 films
French
4 films
German
3 films
Japanese
2 films
Spanish
2 films
War
Average 4.21
History
Average 4.11
Music
Average 4.07
Animation
Average 3.97
Sci Fi
Average 3.94
Romance
Average 3.89
Adventure
Average 3.88
Drama
Average 3.87
Comedy
Average 3.84
Mystery
Average 3.83
China
Average 4.25
Japan
Average 4.25
UK
Average 3.88
USA
Average 3.82
South Korea
Average 3.79
France
Average 3.65
Germany
Average 3.33
Canada
Average 2.93
French
Average 4.12
Korean
Average 3.83
English
Average 3.81

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 53 Added 74

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Rafael’s most liked review

Richard Jewell

Richard Jewell

★★★½

Sam Rockwell deserved that Snickers.

More reviews

Highs and lows

Highest average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.6

Lowest average

Cats
Average weighted rating:

1.3

Most popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most obscure

Astronaut
Average weighted rating:

3.1

Rated higher than average Patron

Star Wars: The Rise of Skywalker

★★★★ vs 2.38

Home Alone 2: Lost in New York

★★★★★ vs 3.41

Toy Story 4

★★★★★ vs 3.46

Guava Island

★★★★★ vs 3.48

Chef

★★★★★ vs 3.67

Kingsman: The Secret Service

★★★★★ vs 3.71

Rated lower than average Patron

Brazil

★½ vs 4.10

I'm Thinking of Ending Things

★½ vs 3.48

West Side Story

★★ vs 3.81

Peninsula

vs 2.56

Our Kind of Traitor

★½ vs 2.98

The Devil All the Time

★★ vs 3.29

Films Rafael watched in 2020

  • John Wick: Chapter 2
  • Toy Story
  • John Wick
  • Burning
  • Hamilton
  • Soul
  • Sound of Metal
  • Louis C.K.: Hilarious
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Paddington 2
  • Antebellum
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Home Alone 2: Lost in New York
  • Home Alone
  • Better Watch Out
  • Soul Kitchen
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Die Hard
  • 100.000 – Everything I never wanted
  • Citizen Kane
  • Ellen DeGeneres: Relatable
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Paddington
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Jojo Rabbit
  • Mank
  • Christmas with the Kranks
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Her
  • Hotel Transylvania
  • If Anything Happens I Love You
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Kevin Hart: Zero F**ks Given
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Legend
  • Onward
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Louis C.K. 2017
  • Baby Driver
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Ricky Gervais: Humanity
  • Project X
  • Dave Chappelle: The Bird Revelation
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Da 5 Bloods
  • Thor: Ragnarok
  • Bill Burr: Walk Your Way Out
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Commando
  • The Trial of the Chicago 7
  • Hereditary
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Zombieland
  • Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith
  • Falling
  • Enola Holmes
  • Return of the Jedi
  • 10 Things I Hate About You
  • The Gentlemen
  • The Mortuary Collection
  • The Social Network
  • Shaun of the Dead
  • The Secret Garden
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Peninsula
  • Trevor Noah: Afraid of the Dark
  • Casino Royale
  • Dark Waters
  • Nomadland
  • Chef
  • Sound of Metal
  • Astronaut
  • Tenet
  • Hamilton
  • 1917
  • Train to Busan
  • Donald Glover: Weirdo
  • Misbehaviour
  • The Social Dilemma
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Greatest Showman
  • The Devil All the Time
  • The Outpost
  • Bo Burnham: Make Happy
  • WALL·E
  • Hamilton
  • The Personal History of David Copperfield
  • Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis
  • Logan Lucky
  • La La Land
  • I'm Thinking of Ending Things
  • The Karate Kid
  • Mulan
  • Mulan
  • Cats
  • Tenet
  • Black Panther
  • Everybody's Talking About Jamie
  • Thelma & Louise
  • First Man
  • 10 Things I Hate About You
  • Always Be My Maybe
  • When Harry Met Sally...
  • Rocketman
  • Project Power
  • Our Kind of Traitor
  • Captain Fantastic
  • The King of Staten Island
  • The Talented Mr. Ripley
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Don't Breathe
  • Hamilton
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Knives Out
  • Still Alice
  • Hamilton
  • Color Out of Space
  • Doctor Sleep
  • Baby Driver
  • The Gentlemen
  • John Wick
  • Hamilton
  • Remember the Titans
  • Les Misérables
  • The Gentlemen
  • Hamilton
  • The Perfect Secret
  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • The Wolf of Wall Street
  • La La Land
  • Aladdin
  • The Sitter
  • Insomnia
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Interstellar
  • In the Time It Takes to Get There
  • Monos
  • The Last Dance
  • The Dark Knight Rises
  • The Dark Knight
  • Batman Begins
  • Malcolm X
  • Inception
  • Primal Fear
  • Clueless
  • Raiders of the Lost Ark
  • Kingsman: The Golden Circle
  • The Shawshank Redemption
  • Mudbound
  • Memento
  • Garden State
  • The Prestige
  • The Farewell
  • The Intouchables
  • Chinatown
  • Imperium
  • The Lovebirds
  • The Town
  • Widows
  • Burlesque
  • La La Land
  • Star Trek Into Darkness
  • Ocean's Eight
  • Capone
  • Ocean's Thirteen
  • The Wizard of Oz
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Pitch Perfect
  • Extraction
  • Ocean's Twelve
  • Back to the Future Part III
  • Spies in Disguise
  • The Gambler
  • Ocean's Eleven
  • Airplane!
  • Back to the Future Part II
  • Crazy Rich Asians
  • Back to the Future
  • BlacKkKlansman
  • Miss Sloane
  • Sergio
  • Elle
  • Kingsman: The Secret Service
  • Ex Machina
  • Avengers: Infinity War
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Upgrade
  • The Lobster
  • Molly's Game
  • Ant-Man and the Wasp
  • The Goonies
  • West Side Story
  • Tag
  • Straight Outta Compton
  • Breakfast at Tiffany's
  • Moana
  • Ratatouille

See all 265

World map

Highly rated films Rafael is yet to see

  • Attack on Titan: Chronicle
  • Wolfwalkers
  • Violet Evergarden: The Movie
  • Corpus Christi
  • This Is Not a Burial, It’s a Resurrection
  • Marona's Fantastic Tale
  • Never Rarely Sometimes Always
  • On-Gaku: Our Sound

Highly rated with Rafael’s friends Patron

  • Rock of Ages
  • Parasite
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Die Hard
  • The Lighthouse
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Honey Boy
  • Bad Education
  • Knives Out
  • The Assistant
  • Little Women
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • 1917
  • Dark Waters
  • Uncut Gems
  • Sound of Metal
  • Ford v Ferrari
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Soul
  • Possessor
  • Richard Jewell
  • Hamilton
  • The King of Staten Island
  • Just Mercy
  • The Invisible Man
  • Da 5 Bloods
  • Relic
  • Palm Springs
  • Les Misérables
  • Jojo Rabbit
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • The Gentlemen
  • Color Out of Space
  • Swallow
  • Host
  • Shithouse
  • Emma.
  • Shirley
  • Doctor Sleep
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • The Way Back
  • Tenet
  • Happiest Season
  • Mank
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • 7500
  • Onward
  • Miss Americana
  • Ready or Not
  • I See You
  • Bad Boys for Life
  • Enola Holmes
  • On the Rocks
  • Last Christmas
  • Bill & Ted Face the Music
  • True History of the Kelly Gang
  • The Trial of the Chicago 7
  • The Platform
  • Underwater
  • The Devil All the Time

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more