Sort by

Hekla has logged 64 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
What If

What If

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Level 16

Level 16

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
F9

F9

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hitman's Wife's Bodyguard

Hitman's Wife's Bodyguard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Pre-Opening Report from Disneyland

The Pre-Opening Report from Disneyland

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cinderella II: Dreams Come True

Cinderella II: Dreams Come True

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rango

Rango

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Friend Like Me

Friend Like Me

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Oscar's Hotel for Fantastical Creatures

Oscar's Hotel for Fantastical Creatures

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tau

Tau

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Prospect

Prospect

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Badlands

Badlands

1973
×
★½
Read the review Edit this entry