Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Hekla Petursson

Hekla Petursson

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Hekla
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Hekla’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Girl with the Dragon Tattoo

    The Girl with the Dragon Tattoo 2011

    ★★★★½ Watched by Hekla Petursson 24 Jun 2022

    Rooney Mara is a genius✋🏼

  • Osmosis Jones

    Osmosis Jones 2001

    ★ Watched by Hekla Petursson 10 Jun 2022

    Do NOT eat while watching this. 

    P.S- it is NOT gonna hit the same as it did when you were a kid.

  • Unstoppable

    Unstoppable 2010

    ★½ Watched by Hekla Petursson 07 Jun 2022

    This editor knows what adhd is all about

  • A Ghost Story

    A Ghost Story 2017

    ★★★★ Watched by Hekla Petursson 06 Jun 2022

    I guess Meek’s cutoff wasn’t bad because of how slow it was…. Meek’s Cutoff was just bad🤷‍♀️

  • Marmaduke

    Marmaduke 2022

    ½ Watched by Hekla Petursson 11 May 2022

    Pete why

  • How to Train Your Dragon

    How to Train Your Dragon 2010

    ★★★★½ Rewatched by Hekla Petursson 11 May 2022

    Luv luv luv

  • Sonic the Hedgehog

    Sonic the Hedgehog 2020

    ★★★½ Watched by Hekla Petursson 08 May 2022

    So mad over how technically amazing this was

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★★½ Watched by Hekla Petursson 07 May 2022

    Steven Universe IRL

  • Heathers

    Heathers 1989

    ★★★ Rewatched by Hekla Petursson 05 May 2022

    I love it but now that I’m 20 I have critiques

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★★ Rewatched by Hekla Petursson 30 Apr 2022

    “Suspicious Man” stole the show

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★½ Watched by Hekla Petursson 17 Apr 2022

    Things they handled better than anyone else 
    -Multiverse 
    -Old lesbians 
    -Gay daughters 
    -The goofy husband / serious wife trope 
    -Villains that didn’t rlly do anything wrong 
    -Characters being rocks

  • The Social Network

    The Social Network 2010

    ★★★★½ Rewatched by Hekla Petursson 19 Apr 2022

    Nothin new to say

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 13
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro