2015

Hel Hel’s year in review

Hel’s highest rated films

  • Stand by Me

    ★★★★★

  • Adua and Her Friends

    ★★★★★

  • Design for Living

    ★★★★★

  • The Celebration

    ★★★★★

  • Wings

    ★★★★★

  • L'Atalante

    ★★★★★

  • The Dead

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • It Happened One Night

    ★★★★★

  • La Dolce Vita

    ★★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★★

  • Midnight

    ★★★★★

  • A Time to Love and a Time to Die

    ★★★★½

  • Selma

    ★★★★½

  • City Girl

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 94 Films watched
  • 7.8 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

The Umbrellas of Cherbourg

Jan 1

Last Film

The Town that Dreaded Sundown

Mar 23

Genres, Countries & Languages

Drama
59 films
Romance
27 films
Thriller
25 films
Comedy
22 films
Crime
16 films
Action
12 films
Mystery
12 films
Horror
12 films
Sci Fi
9 films
Fantasy
7 films
USA
49 films
UK
15 films
France
14 films
Italy
12 films
Germany
5 films
Japan
4 films
Canada
3 films
Sweden
2 films
Denmark
2 films
Australia
2 films
English
70 films
French
20 films
Italian
11 films
German
11 films
Japanese
4 films
Spanish
2 films
Danish
2 films
Latin
2 films
Dutch
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Hel’s most liked review

Hel’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Rear Window
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Masters of the Universe
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Guardians of the Galaxy
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

A Perfect Day
Average weighted rating:

3.1

Films watched in 2015

  • The Town that Dreaded Sundown
  • Maleficent
  • Guardians of the Galaxy
  • Snowpiercer
  • The One I Love
  • Contracted
  • Miss Representation
  • Very Good Girls
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • A Time to Love and a Time to Die
  • The Informant
  • Stand by Me
  • A Wedding
  • Mystery Road
  • Starry Eyes
  • Fellini's Casanova
  • In the Cut
  • Masters of the Universe
  • The Young Girls of Rochefort
  • Laura
  • Paperhouse
  • The Last Laugh
  • The Duke of Burgundy
  • Selma
  • What a Way to Go!
  • Like Father, Like Son
  • Unfaithfully Yours
  • Love Is All
  • From Beyond
  • Adua and Her Friends
  • Design for Living
  • Deliver Us from Evil
  • Whirlpool
  • My Night at Maud's
  • Since You Went Away
  • The Celebration
  • A Slightly Pregnant Man
  • Bullhead
  • Bunny Lake Is Missing
  • Wings
  • Ganja & Hess
  • A Perfect Day
  • The Best Offer
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Cléo from 5 to 7
  • The Earrings of Madame de...
  • The Toxic Avenger
  • L'Atalante
  • The Dead
  • WolfCop
  • City Girl
  • Stray Cat Rock: Sex Hunter
  • Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss
  • Enemy
  • Metropolis
  • Persepolis
  • Made for Each Other
  • Keeping Rosy
  • Working Girl
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • Loose Cannons
  • A Most Violent Year
  • Accident
  • The Witches
  • Never Let Me Go
  • I Vitelloni
  • Stations of the Cross
  • Rififi
  • Hail the Conquering Hero
  • The Fall
  • Departures
  • Demons 2
  • It Happened One Night
  • Easy Living
  • La Dolce Vita
  • The Stranger
  • Magnificent Obsession
  • Foxcatcher
  • Salvatore Giuliano
  • Demons
  • The Man Who Knew Too Much
  • Night Train to Munich
  • Call Northside 777
  • You and the Night
  • Northern Soul
  • Murder!
  • Mouchette
  • Under the Skin
  • The Trouble with Harry
  • Rear Window
  • The Keeper of Lost Causes
  • Rope
  • Midnight
  • The Umbrellas of Cherbourg

Highly rated films Hel missed

  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Bitter Lake
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom
  • Amy
  • And Then There Were None
  • In Jackson Heights
  • Beasts of No Nation

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more