Maria Helena has logged 254 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Underworld: Blood Wars

Underworld: Blood Wars

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Fugitive Pieces

Fugitive Pieces

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Made in Dagenham

Made in Dagenham

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
Watership Down

Watership Down

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Barney's Version

Barney's Version

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
7 Days in Entebbe

7 Days in Entebbe

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
8 Women

8 Women

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
21
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
18
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Edit this entry  
18
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Edit this entry  
18
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Barbie in 'A Christmas Carol'

Barbie in 'A Christmas Carol'

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
12
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry