Sort by

Helio has logged 301 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Summer 1993

Summer 1993

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
My Happy Family

My Happy Family

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Paradox

Paradox

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hermia & Helena

Hermia & Helena

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Creep

Creep

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Bingo: The King of the Mornings

Bingo: The King of the Mornings

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
mother!

mother!

2017
×
★½
Edit this entry  
06
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★½
Edit this entry  
03
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Edit this entry  
03
So Is This

So Is This

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Rodin

Rodin

2017
×
★★
Edit this entry  
27
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★½
Edit this entry  
26
Maison du Bonheur

Maison du Bonheur

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
American Made

American Made

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Baronesa

Baronesa

2017
×
★★
Edit this entry  
19
Most Beautiful Island

Most Beautiful Island

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
Colo

Colo

2017
×
★★½
Edit this entry  
18
Body Electric

Body Electric

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Caniba

Caniba

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Double Lover

Double Lover

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
In the White City

In the White City

1983
×
★★★
Edit this entry  
02
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
01
No Date, No Signature

No Date, No Signature

2017
×
★★
Edit this entry  
01
3/4

3/4

2017
×
★★
Edit this entry  
01
Messidor

Messidor

1979
×
★★★★
Edit this entry  
31
Jacquot

Jacquot

1991
×
★★★½
Edit this entry  
31
Light Years Away

Light Years Away

1981
×
★★★
Edit this entry  
30
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
★★★
Edit this entry  
30
Coffee with Cinnamon

Coffee with Cinnamon

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
At the Top of the Stairs

At the Top of the Stairs

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Wandering Soap Opera

The Wandering Soap Opera

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Calendar Girl

The Calendar Girl

2017
×
★½
Edit this entry  
29
Bright Nights

Bright Nights

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Oh Lucy!

Oh Lucy!

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Antes do Fim

Antes do Fim

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
The Workshop

The Workshop

2017
×
★★★½
Edit this entry