Sort by

Helio has logged 500 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
In Front of Your Face

In Front of Your Face

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Three Floors

Three Floors

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Unclenching the Fists

Unclenching the Fists

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
France

France

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Fear

Fear

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Blue Film Woman

Blue Film Woman

1969
×
★★½
Edit this entry  
27
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Eternals

Eternals

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
Arthur Rambo

Arthur Rambo

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Nitram

Nitram

2021
×
★½
Edit this entry  
21
Love Is Gay, Love Is Sad

Love Is Gay, Love Is Sad

1971
×
★★★★
Edit this entry  
21
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Brigitte and Brigitte

Brigitte and Brigitte

1966
×
★★★
Edit this entry  
20
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★
Edit this entry  
20
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Edit this entry  
17
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
15
So Dark the Night

So Dark the Night

1946
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★★
Edit this entry  
15
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Force of Evil

Force of Evil

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Prowler

The Prowler

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★★
Edit this entry  
08
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Glass Key

The Glass Key

1942
×
★★★★
Edit this entry  
07
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★★
Edit this entry  
06
Moi, un Noir

Moi, un Noir

1958
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Human Pyramid

The Human Pyramid

1961
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Cop Movie

A Cop Movie

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ride the Pink Horse

Ride the Pink Horse

1947
×
★★★★
Edit this entry  
03
Pitfall

Pitfall

1948
×
★★★★
Edit this entry  
02
T-Men

T-Men

1947
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Edit this entry  
31
Detour

Detour

1945
×
★★★★½
Edit this entry