Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Helio Flores

Helio Flores

Patron
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Helio
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Helio’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2017
  • 2016
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Peking Opera Blues

    Peking Opera Blues 1986

    ★★★★½ Watched by Helio Flores 25 Jun 2022

    Vamos galera, mulheres

  • RRR

    RRR 2022

    ★★★★½ Watched by Helio Flores 22 May 2022 4

    Não só um espetáculo de cinema, mas diminui quase todo o cinema americano recente que se diz espetáculo. Hollywood não vai ter vergonha disso, mas a gente deveria ter um pouquinho, sim, por consumir tanta coisa anêmica e sem graça.
    Ainda: combate ao colonialismo se faz com amor pela terra, mas também com armas.
    Meia estrela retirada por não ter visto numa sala de cinema.

  • Surge

    Surge 2020

    ★★★ Watched by Helio Flores 05 Jun 2021 1

    Dardennes with restless legs syndrome.

    I missed my rivotril.

  • All Hands on Deck!

    All Hands on Deck! 2020

    ★★★★½ Watched by Helio Flores 22 May 2021

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Lá no finalzinho, quando se revela que quem ficou de babá da criança foi o rapaz ansioso que acha inconcebível colocar um filho neste mundo... <3

    "Vê-la dormir dessa forma... é melhor que um baseado".

  • Hard Boiled

    Hard Boiled 1992

    ★★★★★ Watched by Helio Flores 06 Mar 2021

    Rever esse filme é ficar a cada sequência "porra, que foda isso", ao mesmo tempo pensando "puta merda e ainda nem chegamos ao hospital" e quando chega "meu deus do céu, ainda vai ter os bebês".

  • The Graceful Brute

    The Graceful Brute 1962

    ★★★★½ Watched by Helio Flores 02 Feb 2021

    Se a história oficial dos "clássicos do cinema" tivesse feito justiça ao Kawashima, bem provável que a maioria dos textos sobre Parasita citaria este filme. Como não foi o caso, que pelo menos se faça o caminho inverso agora. Descubram essa pérola.

  • Parasite

    Parasite 2019

    ★★★★½ Rewatched by Helio Flores 09 Feb 2020

    "Analisando essa cadeia hereditária
    Quero me livrar dessa situação precária
    Onde o rico cada vez fica mais rico
    E o pobre cada vez fica mais pobre
    E o motivo todo mundo já conhece
    É que o de cima sobe e o de baixo desce

    Bom xibom, xibom, bombom!"

    Written by Rogério Gaspar & Wesley Rangel
    Performed by As Meninas

  • Buoyancy

    Buoyancy 2019

    Watched by Helio Flores 29 Oct 2019 1

    W.O.

    Abandonei com uma hora de projeção. O sofrimento do protagonista só não é maior do que o do espectador submetido a isso.

  • Terminator: Dark Fate

    Terminator: Dark Fate 2019

    ★★★½ Watched by Helio Flores 23 Oct 2019

    Amazing Grace.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame 2019

    ★★★★ Rewatched by Helio Flores 25 Apr 2019

    Meia estrela retirada em respeito ao mercado brasileiro, tomado 90% pelo filme.

  • Twin Peaks: The Return

    Twin Peaks: The Return 2017

    ★★★★★ Watched by Helio Flores 03 Sep 2017 3

    Is it... Cinema... or... is it... tv?

  • The Wicker Man

    The Wicker Man 1973

    ★★★½ Watched by Helio Flores 02 Jan 2016

    Manifesto contra ser virjão.

  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro