Hellasguy315 has logged 341 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Post

The Post

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Invasion U.S.A.

Invasion U.S.A.

1985
×
Read the review Edit this entry  
23
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hoffa

Hoffa

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Death of the Sound Man

Death of the Sound Man

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fabulous Baker Boys

The Fabulous Baker Boys

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Race for Your Life, Charlie Brown

Race for Your Life, Charlie Brown

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Must Love Dogs

Must Love Dogs

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Sea Wolf

The Sea Wolf

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Caine Mutiny

The Caine Mutiny

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Trek: Nemesis

Star Trek: Nemesis

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Trek VI: The Undiscovered Country

Star Trek VI: The Undiscovered Country

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Star Trek: Beyond the Final Frontier

Star Trek: Beyond the Final Frontier

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Trek: The Next Generation: Redemption

Star Trek: The Next Generation: Redemption

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry