Sort by

Hellasguy315 has logged 293 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Console Wars

Console Wars

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Family Business

Family Business

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Escape to Victory

Escape to Victory

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cassandra's Dream

Cassandra's Dream

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Art of Skiing

The Art of Skiing

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bullets Over Broadway

Bullets Over Broadway

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Red Dawn

Red Dawn

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Big Fix

The Big Fix

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sam Morril: Up on the Roof

Sam Morril: Up on the Roof

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Best Man

The Best Man

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Life in Miniature

Life in Miniature

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Seems Like Old Times

Seems Like Old Times

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tunes of Glory

Tunes of Glory

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rumble: The Indians Who Rocked the World

Rumble: The Indians Who Rocked the World

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Coma

Coma

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Force 10 from Navarone

Force 10 from Navarone

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hope Springs

Hope Springs

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Five Graves to Cairo

Five Graves to Cairo

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Recount

Recount

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The War Room

The War Room

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Evil of Frankenstein

The Evil of Frankenstein

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nightmare

Nightmare

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Revenge of Frankenstein

The Revenge of Frankenstein

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Brides of Dracula

The Brides of Dracula

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
24
Murder by Decree

Murder by Decree

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jack the Ripper

Jack the Ripper

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry