Sort by

Hellasguy315 has logged 31 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Game 6: The Movie

Game 6: The Movie

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mother

Mother

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dragon: The Bruce Lee Story

Dragon: The Bruce Lee Story

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dead Reckoning

Dead Reckoning

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Biloxi Blues

Biloxi Blues

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry