Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Tyler (Hellfish)

Tyler (Hellfish)

Patron
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Tyler
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Tyler’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Amores Perros

    Amores Perros 2000

    ★★★½ Watched by Tyler (Hellfish) 21 Jul 2022

    B+

    Mind blowing third act. Kinda surprised this is Iñárritu’s highest rated filmed on Letterboxd…

    *2000 Films Ranked*

  • A Simple Favor

    A Simple Favor 2018

    ★★½ Watched by Tyler (Hellfish) 15 Jul 2022

    C+

    Anna Kendrick and Blake Lively have incredible chemistry, the story as a whole was pretty mid though. 

    *2018 Films Ranked*

  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey 1968

    ★★★★★ Rewatched by Tyler (Hellfish) 10 Jul 2022 1

    A+

    …

    *Stanley Kubrick Films Ranked*

  • The Ice Storm

    The Ice Storm 1997

    ★★★★½ Rewatched by Tyler (Hellfish) 10 Jul 2022

    A

    Ang Lee captures a mood that is palpable and quite erotic. The terrific cast turns out a plethora of memorable scenes that linger inside my brain weeks after the films conclusion. 

    *1997 Films Ranked*

  • The Dark Knight

    The Dark Knight 2008

    ★★★★ Rewatched by Tyler (Hellfish) 10 Jul 2022

    A-

    IMAX is a wonderful thing. 

    *2008 Films Ranked*

    *Christopher Nolan Films Ranked*

  • Batman Begins

    Batman Begins 2005

    ★★★ Watched by Tyler (Hellfish) 09 Jul 2022

    B-

    The editing during the combat scenes are lackluster at best, the villain is mid, and Katie Holmes…good Christ.

    I really love the casting for Bruce’s father, I wish he had a couple more scenes. Also, Scarecrow getting “a taste of his own medicine” is beyond badass. 

    I was considering giving this a C+, but overall it lays the ground work for what’s to come rather nicely. 

    *2005 Films Ranked*

    *Christopher Nolan Films Ranked*

  • Kingdom of Heaven

    Kingdom of Heaven 2005

    ★★★ Watched by Tyler (Hellfish) 26 Jun 2022

    B-

    *This Is A Review For The 3hr 14min Roadshow Director’s Cut*

    I really respect what Ridley Scott was going for here, I think the ultimate failure was casting Orlando Bloom. The rest of the supporting cast is phenomenal, especially Jeremy Irons and Liam Neeson. 

    I will definitely watch this again in the future, but at least I can keep my expectations tempered a bit. Considering the extended runtime, I was hoping for a masterpiece. 

    It sucks movies like this (and ‘The Last Duel’) bomb at the box office because this part of history is interesting as all hell. 

    *2005 Films Ranked*

  • Little Women

    Little Women 2019

    ★★★½ Watched by Tyler (Hellfish) 26 Jun 2022

    B+

    Cute. 

    *2019 Films Ranked*

  • Drive

    Drive 2011

    ★★★★★ Rewatched by Tyler (Hellfish) 26 Jun 2022

    A+

    I remember seeing the trailer for this film back in 2011 and thinking it was going to be absolute trash. Now it’s one of my favorite films of all time. 

    *2011 Films Ranked*

  • A Fistful of Dollars

    A Fistful of Dollars 1964

    ★★★½ Rewatched by Tyler (Hellfish) 23 Jun 2022

    B+

    Hadn’t watched this in ages.

  • Vampire's Kiss

    Vampire's Kiss 1988

    ★★★ Watched by Tyler (Hellfish) 22 Jun 2022

    B-

    'The Addiction' but hilarious.

    *1988 Films Ranked*

    *Nicolas Cage Ranked*

  • The Staircase

    The Staircase 2022

    ★★★½ Watched by Tyler (Hellfish) 22 Jun 2022

    B+

    I thought this fucker would wrap around ep 3, but this shit went places I didn’t expect. There are a few “weaker” episodes, but overall I recommend.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 61

Review Tags

37
  • bluray
  • 4k
  • theatre
  • criterion collection
  • 5.1
  • 7.1
  • dolby vision
  • hbo
  • halloween 2020
  • dolby
  • amazon video
  • scream factory
  • vinegar syndrome
  • arrow video
  • imax
  • halloween 2021
  • hulu
  • netflix
  • disney+
  • 2.0
  • kinolorber
  • mono
  • rental
  • second sight
  • 35mm
  • appletv+
  • cable
  • gunpowder & sky
  • shout select
  • arrow academy
  • big d
  • blue underground
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro