Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
26
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★
Edit this entry  
20
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
15
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Hud

Hud

1963
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
02
8½

1963
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Taste the Blood of Dracula

Taste the Blood of Dracula

1970
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dracula Has Risen from the Grave

Dracula Has Risen from the Grave

1968
×
★★★★
Edit this entry  
26
Z

Z

1969
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
23
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★½
Edit this entry  
23
House of Frankenstein

House of Frankenstein

1944
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★★
Edit this entry  
20
In Search of History: Salem Witch Trials

In Search of History: Salem Witch Trials

1998
×
★★★
Edit this entry  
19
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
19
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★
Edit this entry  
18
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★½
Edit this entry  
15
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Edit this entry  
13
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
★★★½
Edit this entry  
13
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Lights Out

Lights Out

2016
×
Edit this entry  
12
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

2004
×
★★★½
Edit this entry  
05
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Edit this entry  
05
Once

Once

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★½
Edit this entry