• Hellraiser III: Hell on Earth

    ★★★½

  • Unforgiven

    ★★★★★

  • Batman Returns

    ★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • The Rocketeer

  • The Silence of the Lambs

    ★★★½

  • Maniac Cop 2

    ★★★★

  • Edward Scissorhands

  • GoodFellas

  • Total Recall

    ★★★★★

  • Nightbreed

    ★★★★

  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

    ★½

  • Tetsuo: The Iron Man

    ★★★★½

  • Hellbound: Hellraiser II

    ★★★★½

  • They Live

    ★★★★★

  • Halloween 4: The Return of Michael Myers

    ★★★½

  • The Lair of the White Worm

    ★★★½

  • Akira

  • Killer Klowns from Outer Space

    ★★★

  • Maniac Cop

    ★★★★

  • Slumber Party Massacre II

    ★★★★

  • Prince of Darkness

    ★★★★★

  • Hellraiser

    ★★★★★

  • The Monster Squad

    ★★★★★

  • Predator

    ★★★★★

  • Blood Rage

    ★★★½

  • Evil Dead II

    ★★★★★

  • Raising Arizona

    ★★★★½

  • The Texas Chainsaw Massacre 2

    ★★★★★

  • The Fly

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★

  • Big Trouble in Little China

    ★★★★½

  • Heavy Metal Parking Lot

    ★★★★★

  • Skate Witches

    ★★★★★

  • Re-Animator

    ★★★★½

  • Day of the Dead

    ★★★★★

  • Back to the Future

  • Rambo: First Blood Part II

    ★★★★★

  • The Return of the Living Dead

    ★★★★★

  • Wheels of Fire

    ★★★½

  • The Breakfast Club

    ★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★★

  • The Terminator

    ★★★★★

  • She

    ★★★★

  • The Toxic Avenger

    ★★★★

  • Friday the 13th: The Final Chapter

    ★★★½

  • The Boxer's Omen

    ★★★★★

  • Deathstalker

    ★★½

  • Exterminators of the Year 3000

    ★★★★

  • Conquest

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • Videodrome

    ★★★★

  • Skullduggery

    ★★

  • Possibly in Michigan

  • The Slumber Party Massacre

    ★★★½

  • Creepshow

    ★★★½

  • Nightbeast

    ★★★

  • First Blood

    ★★★★★

  • Halloween III: Season of the Witch

    ★★★★½

  • Pieces

    ★★★½

  • Friday the 13th Part III

    ★★★½

  • Blade Runner

  • The Thing

    ★★★★★

  • Conan the Barbarian

    ★★★★★

  • The Ravishing of Frank N. Stein

    ★★★★

  • Curse of Evil

    ★★★½

  • Mad Max 2

    ★★★★★

  • Halloween II

    ★★★★★

  • The Evil Dead

    ★★★★★

  • An American Werewolf in London

    ★★★★★

  • The House by the Cemetery

    ★★★½