• The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • Django

    ★★★★★

  • For a Few Dollars More

  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!

    ★★★★★

  • Kustom Kar Kommandos

    ★★★★

  • 10/65: Self-Mutilation

    ★★★

  • A Fistful of Dollars

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • Scorpio Rising

    ★★★★

  • Black Sabbath

    ★★★★½

  • Jason and the Argonauts

    ★★★★★

  • Hud

    ★★★★

  • 8½

    ★★★★

  • Hercules in the Haunted World

    ★★★

  • The City of the Dead

    ★★★★½

  • Black Sunday

    ★★★★

  • House on Haunted Hill

    ★★★½

  • The 7th Voyage of Sinbad

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★★

  • The Saga of the Viking Women and Their Voyage to the Waters of the Great Sea Serpent

    ★★★

  • 12 Angry Men

  • The Seventh Seal

    ★★★★

  • The Searchers

    ★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • The Wages of Fear

    ★★★★★

  • Abbott and Costello Meet Frankenstein

    ★★★★½

  • House of Dracula

    ★★★½

  • House of Frankenstein

    ★★★★

  • Witch's Cradle

    ★★★★

  • Frankenstein Meets the Wolf Man

    ★★★½

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★★

  • The Wolf Man

    ★★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★★

  • The Black Cat

    ★★★★★

  • The Old Dark House

    ★★★

  • White Zombie

    ★★★½

  • Frankenstein

    ★★★★½

  • Dracula

    ★★★★

  • The Skeleton Dance

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★½