RSS feed for Saffron
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Meet the Fockers

Meet the Fockers

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Starsky & Hutch

Starsky & Hutch

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
22
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Falling Inn Love

Falling Inn Love

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Help

The Help

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sliding Doors

Sliding Doors

1998
×
★★★
Edit this entry  
25
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
Read the review Edit this entry  
24
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★½
Edit this entry  
19
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★½
Edit this entry  
11
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Going the Distance

Going the Distance

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★½
Edit this entry  
26
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Barbie as The Princess & the Pauper

Barbie as The Princess & the Pauper

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jersey Girl

Jersey Girl

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
22
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Easy Virtue

Easy Virtue

2008
×
★½
Edit this entry  
21
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hall Pass

Hall Pass

2011
×
Edit this entry  
18
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bowfinger

Bowfinger

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry