• Prey

    Prey

    ★★★½

    for 30 years every dork like me who has read Predator comics has said “it doesn’t need to be a big story the next movie should just take place in the past with a Predator going up against like pirates or samurai or someone else cool” and they finally made that movie for us dorks and they did a great fucking job and they buried it on hulu with no fanfare. movies are such a fickle business…

  • The Dam Busters

    The Dam Busters

    ★★★½

    Peter Jackson, producer of a planned remake of the film, said in 2006 that "It is not our intention to offend people. But really you are in a no-win, damned-if-you-do-and-damned-if-you-don't scenario: If you change it, everyone's going to whinge and whine about political correctness. And if you don't change it, obviously you are offending a lot of people inadvertently. ... We haven't made any decisions about what we'll do." Stephen Fry, writer for the remake, was asked to provide several…

  • Nope

    Nope

    ★★★★½

    I didn’t really buy that Peele was destined to be a particularly major filmmaker after Get Out and Us. I think I believe it now

  • Juice WRLD: Into the Abyss

    Juice WRLD: Into the Abyss

    this shit feels wrong man. the footage of Juice at his best is remarkable, talent and charisma off the charts, but so much of this is watching a kid slowly kill himself surrounded by enablers and it feels less like the filmmakers are painting a stark portrayal of addiction and mental illness and more like they’re fanning the flames of a death cult. I know the music is inextricably tied to the drugs and the darkness but you should be able to celebrate the guy without acting like his death was predestined because it wasn’t. he deserves better.

  • Maanaadu

    Maanaadu

    ★★★★

    S. J. Suryah in this is fucking MVP villain of the 2020s so far

  • Pizza

    Pizza

    ★★★★

    wonder if Kojima has seen this

  • Maanaadu

    Maanaadu

    ★★★★

    cut to intermission had me actually screaming at the tv. awesome movie

  • Pushpa: The Rise - Part 1

    Pushpa: The Rise - Part 1

    ★★★★

    maybe the coldest motherfucker ever set to film

  • Battle of the Bulge

    Battle of the Bulge

    ★★★

    trans girls can relate

  • Crimes of the Future

    Crimes of the Future

    ★★★★½

    much hotter than expected

  • Escape to Athena

    Escape to Athena

    ★★★

    Elliot Gould dual wields. Richard Roundtree does magic tricks. David Niven shoots a guy in the eye. Telly Savalas wears a turtleneck and like 4 crucifixes. Roger Moore has the worst German accent I’ve ever heard. this movie is bad but it rocks

  • Hell Is for Heroes

    Hell Is for Heroes

    ★★★

    I only just turned 30 and here I am watching my 14th WWII movie in a row chuckling at Bob Newhart doing one of his signature one-sided phone calls like I’m 80 goddamn years old