Frank has logged 44 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Postman

Postman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zeroville

Zeroville

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Five Venoms

The Five Venoms

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Live in Fear

I Live in Fear

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Patrice O'Neal: Elephant in the Room

Patrice O'Neal: Elephant in the Room

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Quiet Duel

The Quiet Duel

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Ferrell Takes the Field

Ferrell Takes the Field

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Little Miss Sumo

Little Miss Sumo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rhapsody in August

Rhapsody in August

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Day in the Life of Jimothy Rattrick

A Day in the Life of Jimothy Rattrick

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Vampires of Poverty

The Vampires of Poverty

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry