Sort by

Avirup has logged 1,006 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Two in the Shadow

Two in the Shadow

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kamome Diner

Kamome Diner

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moment of Terror

Moment of Terror

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Thin Line

The Thin Line

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Woman's Life

A Woman's Life

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
This Land Is Mine

This Land Is Mine

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Wanderer's Notebook

A Wanderer's Notebook

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wiser Age

The Wiser Age

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Comradeship

Comradeship

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Swamp Water

Swamp Water

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Other Woman

The Other Woman

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sky of Hope

Sky of Hope

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bachelor Mother

Bachelor Mother

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
In Name Only

In Name Only

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love Affair

Love Affair

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Lizard

Black Lizard

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Betrayal

The Betrayal

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cruel Gun Story

Cruel Gun Story

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
I'll Be Seeing You

I'll Be Seeing You

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Never Say Goodbye

Never Say Goodbye

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Love Finds Andy Hardy

Love Finds Andy Hardy

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
It's Love I'm After

It's Love I'm After

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Temple of Wild Geese

The Temple of Wild Geese

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Stormy Waters

Stormy Waters

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Geisha's Diary

A Geisha's Diary

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Camouflage

Camouflage

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
On Happiness Road

On Happiness Road

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Holiday

Holiday

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Love of the Actress Sumako

The Love of the Actress Sumako

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Homecoming

Homecoming

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Under the Blossoming Cherry Trees

Under the Blossoming Cherry Trees

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sacrificed Youth

Sacrificed Youth

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Bird People in China

The Bird People in China

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Prison on Fire

Prison on Fire

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry