Sort by

Avirup has logged 83 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Dawn Patrol

The Dawn Patrol

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Miracle Woman

The Miracle Woman

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Merry Widow

The Merry Widow

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Only Yesterday

Only Yesterday

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Man, What Now?

Little Man, What Now?

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Stranger's Return

The Stranger's Return

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Flight

The Last Flight

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Queen Christina

Queen Christina

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Love Me Tonight

Love Me Tonight

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pilgrimage

Pilgrimage

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Broken Lullaby

The Broken Lullaby

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Time to Die

Time to Die

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Víctimas del pecado

Víctimas del pecado

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Woman of the Port

The Woman of the Port

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Important Man

The Important Man

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Skeleton of Mrs. Morales

The Skeleton of Mrs. Morales

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
We the Poor

We the Poor

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
You’re Missing the Point

You’re Missing the Point

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Night Falls

Night Falls

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Family Like Many Others

A Family Like Many Others

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Salon Mexico

Salon Mexico

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Travelling Players

The Travelling Players

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Turtles Can Fly

Turtles Can Fly

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Time for Drunken Horses

A Time for Drunken Horses

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Day I Became a Woman

The Day I Became a Woman

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Downpour

Downpour

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bashù, the Little Stranger

Bashù, the Little Stranger

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Leila

Leila

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kandahar

Kandahar

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Circle

The Circle

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sudden Rain

Sudden Rain

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Puppetmaster

The Puppetmaster

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wayward Cloud

The Wayward Cloud

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In Our Time

In Our Time

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Growing Up

Growing Up

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Men, Good Women

Good Men, Good Women

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Late Chrysanthemums

Late Chrysanthemums

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Moments in a Stolen Dream

Moments in a Stolen Dream

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Two Women

Two Women

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Murmur of Youth

Murmur of Youth

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sandra

Sandra

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry