ginger has logged 53 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★
Edit this entry  
30
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
Edit this entry  
30
Daredevil

Daredevil

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
Edit this entry  
29
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★½
Edit this entry  
27
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Edit this entry  
27
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Haunting in Connecticut 2: Ghosts of Georgia

The Haunting in Connecticut 2: Ghosts of Georgia

2013
×
½
Edit this entry  
26
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★
Edit this entry  
22
The Grudge

The Grudge

2020
×
½
Edit this entry  
21
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
20
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Marley & Me

Marley & Me

2008
×
Read the review Edit this entry  
19
Behind the 'Scream'

Behind the 'Scream'

2000
×
Edit this entry  
18
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Venom

Venom

2018
×
★★
Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ema

Ema

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
Edit this entry  
14
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bao

Bao

2018
×
Edit this entry  
13
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
13
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
12
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Whiplash

Whiplash

2013
×
Edit this entry  
11
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
Edit this entry  
10
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
08
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
Edit this entry  
07
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
Read the review Edit this entry  
07
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Edit this entry  
07
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
Edit this entry  
06
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Brothers

Brothers

2015
×
Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry