RSS feed for hencarter

hencarter has logged 90 entries for films released in the 2000s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
In the Bedroom

In the Bedroom

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Man Without a Past

The Man Without a Past

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★
Edit this entry  
20
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★
Edit this entry  
12
The World

The World

2004
×
★★★
Edit this entry  
08
Departures

Departures

2008
×
★★½
Edit this entry  
08
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
07
Paradise Now

Paradise Now

2005
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Birth

Birth

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★½
Edit this entry  
03
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★
Edit this entry  
02
The Village

The Village

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Syriana

Syriana

2005
×
★★½
Edit this entry  
24
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★
Edit this entry  
13
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★
Edit this entry  
12
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★½
Edit this entry  
11
Monster

Monster

2003
×
★★★
Edit this entry  
10
Snatch

Snatch

2000
×
★★½
Edit this entry  
04
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★
Edit this entry  
04
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★
Edit this entry  
10
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★½
Edit this entry  
14
The Magdalene Sisters

The Magdalene Sisters

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★½
Edit this entry  
11
Distant

Distant

2002
×
★★★½
Edit this entry  
07
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★
Edit this entry  
05
Elite Squad

Elite Squad

2007
×
★★
Edit this entry  
29
The Barbarian Invasions

The Barbarian Invasions

2003
×
★★★
Edit this entry  
28
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
State and Main

State and Main

2000
×
★★★½
Edit this entry  
24
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★
Edit this entry  
23
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★
Edit this entry  
22
Training Day

Training Day

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
The Circle

The Circle

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★
Edit this entry  
04
Monsoon Wedding

Monsoon Wedding

2001
×
★★★
Edit this entry  
26
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★
Edit this entry  
23
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★
Edit this entry  
18
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★½
Edit this entry  
16
The Edge of Heaven

The Edge of Heaven

2007
×
★★★½
Edit this entry  
16
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★
Edit this entry  
14
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★
Edit this entry  
13
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★
Edit this entry