RSS feed for hencarter

hencarter has logged 44 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★
Edit this entry  
30
The Loneliest Planet

The Loneliest Planet

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★★
Edit this entry  
27
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★½
Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★½
Edit this entry  
22
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Platform

Platform

2000
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★½
Edit this entry  
20
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★½
Edit this entry  
20
Syndromes and a Century

Syndromes and a Century

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★½
Edit this entry  
15
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★
Edit this entry  
15
Capote

Capote

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
Breaking Away

Breaking Away

1979
×
★★★½
Edit this entry  
13
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Moolaadé

Moolaadé

2004
×
★★★★
Edit this entry  
11
Still Life

Still Life

2006
×
★★★
Edit this entry  
11
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★
Edit this entry  
11
Foxtrot

Foxtrot

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★½
Edit this entry  
09
Transit

Transit

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★
Edit this entry  
07
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★½
Edit this entry  
07
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★
Edit this entry  
06
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★
Edit this entry  
05
Letters from Iwo Jima

Letters from Iwo Jima

2006
×
★★★
Edit this entry  
03
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★
Edit this entry  
03
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★½
Edit this entry  
02
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★½
Edit this entry