RSS feed for hencarter

hencarter has logged 317 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Departures

Departures

2008
×
★★½
Edit this entry  
07
Paradise Now

Paradise Now

2005
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Birth

Birth

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★½
Edit this entry  
03
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★
Edit this entry  
02
The Village

The Village

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Syriana

Syriana

2005
×
★★½
Edit this entry  
28
Slow West

Slow West

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Calvary

Calvary

2014
×
★★½
Edit this entry  
24
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★
Edit this entry  
24
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Dead Man Walking

Dead Man Walking

1995
×
★★
Edit this entry  
20
50/50

50/50

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
Monsters

Monsters

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
Clemency

Clemency

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Warrior

Warrior

2011
×
★★½
Edit this entry  
16
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★
Edit this entry  
15
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★½
Edit this entry  
12
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★½
Edit this entry  
11
Monster

Monster

2003
×
★★★
Edit this entry  
07
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★½
Edit this entry  
04
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★
Edit this entry  
04
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Gift

The Gift

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
American Animals

American Animals

2018
×
★★
Edit this entry  
18
Poetry

Poetry

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
Golden Exits

Golden Exits

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★
Edit this entry  
10
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★
Edit this entry  
08
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Ride Like a Girl

Ride Like a Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
1917

1917

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★½
Edit this entry  
17
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★
Read the review Edit this entry