RSS feed for hencarter
  • Ride Like a Girl

    Ride Like a Girl

    Systematic horse murder and ritualised gambling as radical self esteem feminism: ride like a girl 
    Also the warning card at the start saying how no animals were harmed had me cackling.....alright sis

  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels

    Lock, Stock and Two Smoking Barrels

    ★★½

    I just don’t care

  • Dark Waters

    Dark Waters

    ★★★★

    I actually really liked this movie but like what was The point of Anne hatheway in this movie other than to ham-it-up and wear bad wigs

  • 1917

    1917

    ★★½

    It’s reasonably well made......but just felt soooo empty, like watching your brother play call of duty

  • Hidden Figures

    Hidden Figures

    ★★

    theodore melfi be like actually all figures are hidden

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

    Nah

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★½

    Crack!

  • American Sniper

    American Sniper

    ★★

    Great sound design tho

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★★

    Yeah....five stars.....and not just cause the kids name is Henry

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★½

    Revised down from four

  • Diamantino

    Diamantino

    ★★★

    Pretty low hanging fruit in terms of satire, but I would love to see more of Tino’s fruit, by which I mean his you know what, which we see in the film

  • Ford v Ferrari

    Ford v Ferrari

    ★★

    Yeesh what a bummer of a movie, also that was cliched you fuck also those accents were wretched.........wretched